Střelba v centrále Youtube, nové VR brýle i unikátní český elektromobil- to byl minulý týden ve světě techniky

Vítejte u naší nové pravidelné rubriky, ve které pro vás shrnujeme to nejzajímavější z dění ve světě techniky. Díky ní máte jistotu, že vám nic důležitého neuteče.

Shrnutí minulého týdne začneme, trochu netradičně od úterý, protože na víkend nám navazovalo velikonoční pondělí. Do dění v uplynulých 6 dnech zasáhly některé z kauz, které sledujeme již delší dobu, objevily se samozřejmě i úplně nová témata a zprávy, které se vyplatí sledovat a znát.

Událostí týdne se stala úterní tragédie v centrále společnosti YouTube, kde neúspěšná Youtuberka střílela na zaměstnance společnosti. Celý incident se nyní vyšetřuje, společnost YouTube však již ohlásila zvýšení úrovní bezpečnostních opatření ve svých kancelářích po celém světě, z obavy nad podobnými činy, které by mohly souviset s razantním snížením tolerance nenávistných projevů ve videích, která jsou na YouTubu zveřejňována.

Stále nejžhavějším tématem technologického světa je bezpečnost osobních dat. Toto téma nastolilo odhalení skandálu kolem úniku uživatelských dat ze sociální sítě Facebook. Ta čelí kritice z mnoha stran. Mark Zuckerberk se vůči některým z nich ohradil. Sociální síť Facebook se snaží získat důvěru svých uživatelů zpět a přinesla nový nástroj pro hromadné mazání aplikací, jež mohou mít přístup k uživatelským datům. V pátek potom Facebook vypověděl smlouvu další analytické společnosti AggregateIQ, jež mohla významně ovlivnit Brexit, a která mohla spolupracovat se společností  Cambridge Analytica.

Úterní ráno bylo trochu smolné pro hráče CS:GO, kteří byli zvyklí kupovat a prodávat skiny do hry jak na běžícím páse, protože Valve změnilo podmínky virtuálního trhu a po nákupu bylo možné skiny prodávat až za sedm dní. Dobrá zpráva se naopak objevila ve světě hardwaru, Intel totiž oznámil, že jeho nejvýkonnější procesory Core i9 osmé generace se objeví i v laptopech. Stále více se v posledních dnech mluví o nových pravidlech GDPR, která vyjdou v platnost koncem května. Připravili jsme si pro vás tedy shrnující článek, jak se po jejich zavedení změní evropský internetový prostor.

Ve středu jsme vám přinesli dvě informace bezprostředně se týkající dění na domácí scéně. První z nich se týkala změn vysílání České televize a druhá potom konce dříve populárního komunitního serveru Spolužáci.cz. Dalším tématem středy byla virtuální realita, tu by v budoucnu rád využil Apple ke zpříjemnění dlouhých cest v autonomních vozech. 5. dubna slavila společnost HTC dva roky od vydáních svých brýlí pro VR HTC Vive a uvedlo při té příležitosti na trh své nové high endové brýle Vive PRO.

Ve čtvrtek jsme vás informovali o tom, že Malajsie plánuje zavést trestní postih pro šiřitele fake news. Další zajímavou zprávou ze světa technologických firem bylo ohlášení zániku značky Lytro, která vyvíjela špičkové fotografické technologie. Radost nám udělala malá česká automobilka se svým unikátní sportovním elektromobilem vyvedeným v retro designu.

Pátek začal zprávou, která zarmoutila fanoušky společnosti SpaceX, při plánovaném letu na oběžnou dráhu musela společnost v určité výšce vypnout obrazový přenos letu, protože nemá práva na zobrazení Země. Nezávisle na sobě se objevily dvě zprávy o protestech proti zapojení špičkových technologických institucí do vojenských projektů. To se týkalo Univerzity KAIST v Jižní Koreji a společnosti Google. Potěšujícím faktem je, že na obrazovky monitorů se vrátí dráček Spyro.