Strojové učení urychlí hledání mimozemských civilizací
Může strojové učení pomoci při hledání mimozemské civilizace? Vědci si myslí, že rozhodně ano. SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) je projekt zabývající se hledáním mimozemské civilizace pomocí zachycování rádiového signálu.
V článku publikovaném minulý týden v časopise Nature Astronomy se tým vědců pod vedením Petera Maa z Torontské univerzity rozhodl podělit o metodu strojového učení, která je určena pro prohledávání dat v rámci projektu Breakthrough Listen, jehož cílem je identifikovat signály, které by mohly být potenciálními technosignaturami – tedy náznaky technologické složitosti, které naznačují existenci inteligentní mimozemské civilizace.
Maův výzkum se zaměřuje na specifickou část elektromagnetického spektra, na úzké pásmo (konkrétně 1420 MHz). Zatímco všechny druhy objektů ve vesmíru vyzařují na široké škále, pro rádiové vysílání je účinnější právě úzké pásmo. Výzkumníci předpokládají, že mimozemské civilizace, pokud existují, budou postupovat stejně.
Dat, která je potřeba projít, je však obrovské množství (řada z nich je navíc falešně pozitivní). Standardně vědci používají algoritmus nazvaný turboSETI, který vyhledává signály z pásma 1420 MHz. Nová metoda pomocí algoritmu vyhledává také v úzkém pásmu, ale dokáže zachytit více typů signálů, a to včetně těch, které vědci nepředpokládají. Tento přístup je navíc rychlejší a efektivnější. Podstatně se tak zvětšuje možnost zachycení signálu, který pochází od mimozemské civilizace. Podle Maa nebyla nikdy v historii lepší doba pro tento typ výzkumu.
Zdroj: theverge.com