Foto: se svolením ABC Rural, Megan Hughes

Studenti sestrojili robotického pavouka, pomáhá s výzkumem australské jeskyně

Potkat v jeskyni velkého robotického pavouka by nechtěl asi nikdo z nás. Každopádně není to nemožné, tedy alespoň v Austrálii. Studenti z univerzity v Adelaide totiž sestrojili robotického pavouka, který byl vyvinut přímo pro průzkum jeskyní, konkrétně jeskyně Naracoorte, která leží na jihovýchodě Jižní Austrálie v národním parku. Naracoorte je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je známá svými stalaktity, stalagmity a prehistorickými zkamenělinami.

Skupina studentů se proto rozhodla sestrojit robota, který by dokončil 3D skenování této lokality, které je pro lidské vědce již příliš náročné či zcela nemožné. V rámci projektu nazvaného CaveX vytvořili studenti celkem 15 iterací modelu, než se shodli na konečném návrhu. A právě tím byl robot, který nápadně připomíná pavouka, má však jen šest nohou. Tento typ byl zvolen proto, že kola nebo jiné mechanismy, pomocí nichž by se robot pohyboval, by mohly poškodit křehký jeskynní povrch. Konstrukce připomínající pavoučí nohy mu navíc umožní lépe překonávat nerovný terén.

Robot dokáže provádět 3D skeny. Vědci proto věří, že tato zobrazovací technologie povede k novým objevům v lokalitě. „Pečlivě zkoumáme povrch jeskyně, abychom našli nové vchody do jeskyně, které snad povedou k novým nalezištím zkamenělin,“ vysvětlil Craig Williams, jeden z doktorandů, kteří na projektu pracovali. „To nám pomůže rozšířit naše znalosti o zkamenělinách, které se zde nacházejí.“

Tým, který na projektu pracoval, doufá, že další generace studenů bude robota i nadále zdokonalovat. Věří, že v budoucnu by mohl využívat například technologie, jako je umělá inteligence s počítačovým viděním.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.