Foto: Unsplash

Studentský AI nástroj pomáhající při výuce nejdřív získal cenu, později byli jeho tvůrci vyloučeni

Zajímavý případ týkající se AI nástrojů se odehrál na Emory University. Tato škola přešla od ocenění studentů v hodnotě 10 000 dolarů za jejich studijní nástroj poháněný umělou inteligencí až k tomu, že je za to vyloučila. Studenti přitom nástroj známý jako Eightball nijak nezneužili, využívali jej tak, jak slíbili a univerzita je přitom celou dobu podporovala.

Eightball umožňoval studentům přeměnit jakoukoli práci ze studijních kurzů nebo knih na cvičné testy nebo flash karty. Nástroj byl propojen také s platformou Canvas, kterou vyučující na Emory používají ke sdílení dokumentů z kurzů se svými studenty.

V listopadu 2023 nicméně univerzitní rada obvinila tvůrce nástroje Eightball z podvodů, plagiátorství a napomáhání ostatním studentům k porušování univerzitního kodexu, na základě čehož byl nástroj vypnut. Rada také tvrdila, že Eightball se připojil k platformě Canvas bez povolení, přestože tento krok byl uveden během soutěže o ceny na jaře 2023. Přestože bylo zahájeno vyšetřování, při němž se nakonec zjistilo, že nástroj nenapomáhal studentům při podvádění a tvůrci nelhali o jeho funkcích, rada doporučila roční pozastavení studia pro Benjamina Cravera a vyloučení pro studenta, který Eightball vymyslel, a to na základě tvrzení rady o škodách, které by mohl nástroj způsobit.

Craver podal 20. května na Emory žalobu, v níž podrobně popsal, jak Eightball vznikl a získal podporu vyučujících, kteří jej také při výuce hojně používali. Doložil také, že studenti vždy postupovali transparentně. Paradoxní je, že Emory na svých stránkách i nadále propaguje Eightball jako příklad studentské inovace a podnikavosti.

Zdroj: engadget.com