Zdroj: kirtland.af.mil

Studie ukazuje, že budoucnost solární energie by mohla být v oboustranných pohyblivých panelech

Solární energetika je na mnoha místech světa velmi zajímavým způsobem, jak získat elektrickou energii. Problém však je poměrně malá účinnost, kterou panely zachycující sluneční paprsky, mají. Studie ukazují, že nedokáží zpracovat ani třetinu denního slunečního svitu, jenž dopadne na dané místo.

Řešení tohoto problému je různé, neustále se například pracuje na nových materiálech fotovoltaických článků. Nová studie zveřejněná v odborném časopise Joule ukazuje, že efektivní řešení může být mnohem jednodušší. Stačí zapojit oboustranné solární panely, které se budou schopné pohybovat a být vždy v ideální pozici vůči slunci.

Pohyblivý mechanismus, který je v zásadě jednoduchý, je řízen pomocí GPS modulu tak, aby dokázal kopírovat měnící se trajektorii slunce každý den. Oboustrannost pomůže nejen v tom, že slunce bude svítit na jednu nebo druhou stranu, ale také v zachytávání světla odraženého od země.

V současné době jsou k dispozici oboustranné panely i pohyblivé panely. Zařízení, která by kombinovala obě vlastnosti, však vyráběná pro masivní komerční použití nejsou. Odborníci předpokládají, že právě v nich je blízká budoucnost solární energetiky.

Pohyblivé solární systémy by měly přinést až o 35 procent vyšší efektivitu. Je však nutné počítat s jejich větší údržbou. Studie uvádí mimo jiné i fakt, že vyšší činnost panelů by mohla vést ke snížení nároků na prostor. Právě kvůli zabírání velkých ploch jsou v současnosti solární farmy kritizované.

Zdroj: earther.gizmodo.com