Studio Epic žaluje hráče, kteří podváděli, narazilo však na odpor matky jednoho z nich

Minulý měsíc se společnost Epic odhodlala k neobvyklému kroku. Dvěma hráčům hry Fortnite, kteří prokazatelně podváděli, nejen zablokovala účet, ale navíc na ně podala i žalobu. V pozdějším šetření bylo odhaleno, že jednomu z nich je pouhých 14 let. Trestní odpovědnost za něj tedy přebírá jeho matka, kterou celá situace pobouřila a poslala k soudu vyjádření, ve kterém kritizuje postup firmy Epic z řady důvodů.

  • Nikdy nedala souhlas k tomu, aby její syn hru hrál, ačkoli hra v podmínkách vyžaduje souhlas rodičů
  • Epic chlapce žaluje kvůli ztrátě zisku, avšak hru prezentuje jako hru zdarma, takže tím, že její syn podváděl, nemohlo dojít ke ztrátě zisku
  • Pro Epic je dle jejího názoru jednoduší stíhat jednotlivé hráče, jako je její syn, než webové stránky, které poskytují software, který je k podvádění v online hře nezbytný. Epic podle ní používá jejího syna jako obětního beránka
  • Poukazuje také na to, že podvodný software použitý ve hře její syn nevytvořil ani neupravil, jak tvrdí Epic. Pouze použil stažený program.
  • V závěru také poukazuje, že zveřejněním jména jejího syna porušila společnost zákon, který chrání nezletilé.

Chlapec při hře údajně používal program aimbot, který mu poskytoval značnou konkurenční výhodu. Některé z těchto služeb dokonce nejsou zdarma, ale hráči za ně musí platit 5-15 dolarů. Program částečně naruší programový kód hry, což je podle společnosti Epic nejen porušení licenčních ujednání, ale i porušení zákona o autorských právech. Obviněný chlapec měl své podvodem dosahované úspěchy šířit na svém kanálu Youtube, z čehož mu mohl plynout zisk.

Stanovisko společnosti Epic se nemění. Serveru kotaku.com poskytla vyjádření: „Epic nesouhlasí s podváděním nebo porušováním autorských práv od kohokoliv v jakémkoli věku. Jak již bylo řečeno, bráníme podvádění a budeme pokračovat ve všech dostupných možnostech, abychom zajistili, že naše hry budou pro hráče zábavné, spravedlivé a konkurenceschopné.“

Zdroj: kotaku.com