Zdroj: tisková zpráva

Švandovo divadlo oslaví 100 let od premiéry R.U.R. unikátní inscenací, kterou psala umělá inteligence

Hra R.U.R. se nesmazatelně zapsala do historie celého lidstva. Právě v ní zaznělo poprvé slovo robot v novodobém slova smyslu – tedy autonomní stroj, schopný nezávisle na člověku odvést práci. Toto slovo tak zdomácnělo po celém světě a stal se z něj internacionalismus, o němž mnozí ani neví, že pochází z češtiny.

Sto let od doby, kdy výraz robot poprvé zazněl na divadelních prknech, se rozhodlo oslavit pražské Švandovo divadlo unikátním počinem – novou divadelní hrou, na jejímž psaní se velkou měrou podílela umělá inteligence. Iniciátorem celého projektu je inovátor Tomáš Studeník, jenž postavil tým odborníků z akademické sféry, kteří se s radostí svého úkolu ujali.

„Projekt vznikl ve spolupráci Švandova divadla, Matematicko-fyzikální fakulty UK a DAMU. Cílem bylo prozkoumat, jak se vlastně umělá inteligence chová i nakolik je schopná vytvořit použitelný divadelní text. Já sám jsem byl k téhle představě nejdřív spíše skeptický, ještě víc jsem byl ale zvědavý, co nakonec z počítače vypadne,“ říká Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla, který inscenaci režíruje.

Hrdinou hry je robot, který „žije“ v dnešní době a řeší běžné problémy od těch filozoficky závažných, jako je narození nebo umírání, přes ty povrchnější jako každodenní život během koronavirové krize. Počítač, který jednotlivé obrazy psal, dostal vždy informace o tom, kdo s kým mluví, a první dvě úvodní repliky. Dále vše rozvíjela umělá inteligence.

Sté výročí prvního uvedení R.U.R. bude 25. ledna příštího roku. Protože Švandovo divadlo počítá s plným obnovením své činnosti až v březnu, bude hra vysílána formou živého přenosu na webové stránce www.theaitre.com a sociálních sítích divadla.

Zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.