Švýcarský startup vyvinul baterii s rekordní energetickou kapacitou, může přinést revoluci ve světě elektromobilů

Jestli v současnosti něco limituje rozvoj elektromobilů, jsou to baterie. Nelze říci, že jejich vývoj vyloženě stagnuje, jde však kupředu poměrně pomalu. Problémem přitom není výkon baterií jako takový, ale spíše jejich kapacita. O velký kus dopředu by bateriový průmysl mohla posunout technologie švýcarského startupu Innolith.

Ten představil první dobíjecí baterii na světě, s kapacitou 1000 Wh / kg (počet watthodin na kilogram je jednotka měření hustoty energie v bateriích). Pro srovnání Tesla využívá baterie s odhadovanou kapacitou 250 Wh/kg a plánuje zapojit baterie s kapacitou 330 Wh/kg. Americké ministerstvo energetiky financuje výzkum, jehož cílem je vytvoření bateriových článků s hustotou energie 500 Wh/kg.

Pokud se technologie startupu Innolith ukáže jako použitelná a cenově relevantní, znamenalo by to obrovský skok v dojezdu elektromobilů na jedno nabití. Dojezd na jedno nabití by se dle předběžných odhadů mohl zvýšit až na 1000 kilometrů.

Technologie Innolithu využívá, stejně jako konkurenční články, tzv. mokré lithium-iontové baterie. Rozdíl je však v tom, že organické a vysoce hořlavé rozpouštědlo nahrazuje anorganickou látkou, jež je stabilnější a méně hořlavá. Baterie je tak stabilnější a méně náchylná k možnému vznícení.

Výzkum společnosti Innolith je v současné chvíli ve stádiu patentu. Společnost zahájí pilotní výrobu v Německu a poté budou následovat licenční partnerství. Vývoj a komercionalizace technologie by podle odhadů vedení společnosti mohly trvat tři až 5 let, takže zákazníci se případných prvních elektromobilů s tímto typem baterie dočkají nejdříve v roce 2022. Za tu dobu se toho může stát opravdu mnoho.

Zdroj: theverge.com