Švýcarští vědci zkoumají možnosti alternativní robotiky

Když se řekne slovo „robot“, každý si okamžitě vybaví nějakou konkrétní podobu robota tak, jak se s ní nejčastěji setkal. Robotika má však mnoho podob, což dokazuje zajímavý projekt Švýcarského federálního institutu v Lausanne.

Tamní inženýři pracují na vývoji speciálního typu modulárního robota, který pracuje na modifikovaném pneumatickém principu. Tvoří jej soustava měkkých válečků, z jejichž částí lze vysávat vzduch, čímž se můžou válečky naklánět do tří různých směrů. Soustava takových válečků je schopná plazit se, přenášet věci nebo se pomocí přísavek pohybovat po stěně vzhůru. Pro vědce je tento projekt zajímavý v tom, že simuluje pohyb svalů, které pracují na podobném principu.

Sestavování válečků do sebe probíhá pomocí jednoduchého principu připomínajícím skládání lega. Válečky se do sebe jednoduše zacvaknout pomocí výstupků a konektorů. Každý váleček lze individuálně programovat, což soustavě umožňuje množství pohybů.

Princip těchto robotů je velmi zajímavý, oproti klasické elektronické robotice má však zatím množství nevýhod. Zařízení musí být připojeno k pumpě, která z něj vysává vzduch, což omezuje mobilitu. Takto postaveným robotům také chybí přesnost. Je však třeba zdůraznit, že jejich vývoj je teprve na počátku, a kdo ví, kde najde tento systém alternativní robotiky využití.

Zdroj: robotics.sciencemag.org