Foto: se svolením Onward Medical

Systém nervové stimulace ARC by mohl pomoci pacientům s kvadruplegií znovu pohybovat rukama

Systém nervové stimulační terapie ARC od startupové společnosti Onward Medical ve středu překonal další vývojový milník. Společnost oznámila úspěšnou instalaci svého implantabilního elektrodového pole řízeného mozkovými vlnami, které obnovuje funkci a cit pacientových rukou a paží. Zpráva přichází pouhých pět měsíců poté, co výzkumníci implantovali podobný systém jinému pacientovi, aby mu pomohli obnovit přirozenější chůzi.

Lékaři pod vedením neurochirurga Dr. Jocelyne Blocha implantovali v polovině srpna 46letému pacientovi, který utrpěl poranění páteře, zařízení ARC-IM a Clinatec BCI. Jako vlas tenké vodiče BCI zachycují elektrické signály v mozku pacienta, převádějí tyto analogové signály na digitální, kterým rozumí stroje, a poté je přenášejí do blízkého počítačového zařízení, kde umělá inteligence se strojovým učením interpretuje elektrické signály pacienta a vydává příkazy implantovanému stimulačnímu poli. Pacient přemýšlí o tom, co chce udělat, a tato dvě zařízení pracují na převedení tohoto záměru do počítačem řízeného pohybu.

Pacient se nyní učí a přizpůsobuje novému systému, jak dobře tedy bude převod fungovat, se teprve ukáže.

„Pokud bude terapie i nadále slibná, je možné, že se k pacientům dostane do konce desetiletí,” uvedl v prohlášení pro server Engadget Dave Marver, generální ředitel společnosti Onward. „Je důležité poznamenat, že neočekáváme, že by lidé s poraněním míchy museli čekat tak dlouho, než společnost Onward uvede na trh účinnou terapii –doufáme, že naše řešení pro vnější stimulaci míchy, terapii ARC-EX, pro obnovení funkce rukou a paží uvedeme na trh v druhé polovině roku 2024.”

Společnost Onward Medical patří mezi rychle se rozrůstající startupy, které jsou založené na BCI (brain-computer interface, tedy rozhraní pro komunikaci mozku a počítače, pozn. red.) a které se tuto technologii snaží aplikovat do zdravotnictví.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.