Foto: se svolením Disney

Systém umělé inteligence společnosti Disney umí snadno omladit či zestárnout herce

Společnost Disney vytvořila systém umělé inteligence FRAN (face re-aging network), díky kterému bude mnohem snazší herce omladit nebo mu naopak pár let přidat. Efekt omlazení nebo zestárnutí prý aplikaci na jeden snímek zabere pouhých pět sekund.

Obvykle je změna věku herce nákladný a pracný proces, který vyžaduje, aby tvůrci procházeli scénu snímek po snímku a ručně měnili vzhled postavy. V minulosti byly učiněny pokusy o automatizaci tohoto procesu pomocí neuronových sítí a strojového učení. Výzkumníci společnosti Disney poznamenávají, že zatímco u statických snímků mohou fungovat dobře, u jiných formátů je obvykle potíž se ztrátou identity dané tváře a špatným rozlišením. Tvrdí, že jejich řešení těmito problémy netrpí.

Tým uvedl, že by bylo nemožné trénovat neuronovou síť na souboru dat skutečných lidí. To by vyžadovalo dvojice snímků zobrazující subjekt se stejným výrazem obličeje, pózou, osvětlením a pozadím ve dvou různých věkových kategoriích. Místo toho výzkumníci vytvořili databázi několika tisíc náhodně vygenerovaných tváří. Tyto obličeje nechali zestárnout pomocí stávajících nástrojů pro strojové učení a výsledky tohoto procesu vložili do systému FRAN.

Neuronová síť dokáže analyzovat snímek celé hlavy a určit, které části obličeje by byly ovlivněny stárnutím/omlazením, a poté aplikuje efekty, jako jsou vrásky nebo vyhlazení pleti, a to jako vrstvu na původní snímek (i pokud je v pohybu). Na rozdíl od jiných metod FRAN nevyžaduje žádný další krok navíc.

Disney se nový systém velmi vyplatí. Zestárnutí či omlazení herců je velmi nákladný proces (značná část rozpočtu filmu Irčan, který podle zpráv činil až 200 milionů dolarů, šla právě na omlazení Roberta De Nira, Al Pacina a Joea Pesciho). Společnost plánuje novou technologii využít například u Harrisona Forda jako Indiana Jonese, který by se měl vrátit příští léto. Ford by měl vypadat podstatně mladší.

Zdroj: engadget.com