Takhle vypadá Rossgram, ruská kopie Instagramu

Zatímco Rusko pokračuje v invazi na Ukrajinu, oportunističtí vývojáři vytvářejí množství alternativních sociálních sítí k těm, které byly ruskou vládou zablokovány – jako Instagram či YouTube.

Mnohé z nich se zdají být ukvapenými napodobeninami nebo obsahují zjevné pokusy o sledování ruských občanů.

Instagram, provozovaný americkou společností Meta Platforms, byl v Rusku zakázán již v polovině března a zároveň byla oznámena chystaná náhrada: Rossgram. K odhalení nové platformy mělo dojít k 28. březnu, zatím ale ruští vývojáři poskytli pouze krátkou ukázku.

Jak můžete vidět na videu pod článkem, prostředí aplikace je nápadně podobné Instagramu – barevné schéma, ikony a další charakteristické prvky.

Asi se není čemu divit, neboť ve středu ruská vláda oznámila, že v rámci své politiky začne ignorovat autorská práva, čímž v podstatě legalizuje duševní pirátství.

„Cílem tohoto mechanismu je uspokojit poptávku po [duševním] zboží,“ uvedl ruský premiér Michail Mišustin. „Až dosud jsme [jej] nemohli prodávat na území naší země bez souhlasu držitele autorských práv.“

Seznam takového zboží, který bude pravděpodobně zahrnovat filmy, televizní pořady, videohry, bude vypracován ruskou vládní agenturou.

Putin ve středu také nařídil vládním agenturám, aby v „zájmu zajištění technologické nezávislosti a bezpečnosti ruské informační stukutry,“ zastavily objednávky zahraničních operačních systémů, mezi nimiž budou i populární produkty společnosti Microsoft. Ruským vládním úřadům bylo nařízeno, aby přestaly používat zahraniční operační systémy do roku 2025.

Jako parodie na Rossgram vznikl Grustnogram (v angličtině Sadgram), kde mohou Rusové postovat černobílá selfie a vyjadřovat smutek nad nastalou situací.

Alexander Tokarev, tvůrce Grustnogramu, uvedl, že se k vytvoření služby inspiroval poté, co sledoval zavádění Rossgramu. Celkem čtyři lidé pracovali sedm dní vedle svých běžných zaměstnání, aby platformu dali dohromady, řekl.

„Taková myšlenka [vytvoření Grustnogramu] mě napadla, když jsem viděl Rossgram,“ řekl místnímu zpravodajskému webu. „Bylo to tak trapné a směšné, že jsem měl neodolatelnou touhu reagovat. Je to samozřejmě především zaujetí stanoviska. Nikdo totiž nepotřebuje ruskou obdobu [Instagramu] – je to absurdní.“

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.