Zdroj: theverge.com

Tchajwanská společnost vyvinula robota schopného provádět výtěry z nosu, musí si získat důvěru pacientů

Výtěry z nosu nepatří mezi právě nejpříjemnější vyšetření, avšak v boji s virem SARS-CoV-2, respektive testováním jeho zásahu, jsou nezbytné. Problém není jen v nepříjemnosti celé situace pro pacienta, ale i v tom, že se jedná s o velmi blízký kontakt mezi potencionálně nemocným člověkem a vyšetřující osobou. Vyšetřující proto musí trávit dlouhý čas v izolačních oblecích, které jsou velmi nepohodlné.

Thajwanský startupový výrobce zdravotnických pomůcek Brain Navi tento problém řeší za pomoci autonomního robotického ramene, jež by mělo při odběru vzorků plnohodnotně nahradit lékaře. Pacient má hlavu upevněnou ve speciálním rámu, aby se během vyšetření nepohnul a nezpůsobil si zranění. Poté, co je hlava pevně zafixovaná, změří přístroj vzdálenost nosní a ušní dírky a vypočte tak hloubku, do níž je nutné stěrový tampon zasunout.

Celé zařízení ale budí zásadní otázku – jsou lidé na vyšetření robotem připraveni? Ačkoliv se jedná o průmyslové rameno schopné regulovat své pohyby na desetiny milimetru (tedy přesněji než člověk), chybí mu citlivost i lidský přístup, a je proto otázkou, jestli si takové zařízení získá důvěru pacientů.

Je však možné, že s postupující situací bude nutné testování na Covid-19 automatizovat, a uvolnit tak ruce zdravotnickému personálu, který bude potřeba jinde. Brain Navi slibuje, že když pacienti překonají počáteční nedůvěru, nebude jejich prožitek z odběru o nic horší, než kdyby jej absolvovali v rukou zkušeného odborníka.

Zdroj: theverge.com