Foto: Unsplash

Technické doplňky do domácnosti. Máte je už také?

Nejrůznější technické doplňky a vychytávky se postupně stávají běžnou součástí stále většího počtu moderních domácností. A není divu – řadu činností dokáží usnadnit, čímž šetří čas, námahu a v konečném důsledku i peníze. V tomto článku se zaměříme na některé bezdotykové pomocníky, které oceníme zejména v současné době, kdy je potřeba dbát na zvýšenou hygienu rukou.

Doslova každou místnost v domě můžete doplnit bezdotykovými vychytávkami a zařízeními. A platí to také o koupelně, toaletě a kuchyni. Koupelna a WC mohou být oddělené nebo spojené, ať tak, či onak, vždy by se mělo v blízkosti WC nacházet umyvadlo. A ke každému umyvadlu neodmyslitelně patří také mýdlo. Řada domácnostní přitom preferuje tekuté mýdlo před tuhým v kostce.

Nicméně používání klasických dávkovačů mýdla nemusí být úplně ideální, a to z několika důvodů. Zaprvé dochází ke zbytečnému plýtvání. Zvlášť v poslední době jsme se kvůli pandemii covidu-19 přesvědčili o tom, že si řada lidí neumí správně mýt ruce. Aniž by si ruce pořádně nemydlili, ihned je strkají i s mýdlem pod tekoucí vodu, čímž většinu mýdla bez užitku spláchnou. Vyšší spotřeba samozřejmě znamená i nutnost mýdlo častěji doplňovat. Další nevýhodou je, že mýdlo z klasických dávkovačů samovolně odkapává, problémem je v tomto případě zejména znečištění povrchu umyvadla, které je poté potřeba častěji čistit.

Skvělou technickou vychytávkou jsou proto bezdotykové dávkovače mýdla. Na ty není potřeba sahat, proto se neušpiní od znečištěných rukou a zároveň automaticky dávkují jen tolik mýdla, kolik je pro umytí potřeba (velikost dávky lze zpravidla nastavit). Mýdlo se také napění a samovolně neodkapává, díky čemuž se výrazně snižuje jeho spotřeba. Výhodou je také to, že nemusíte kontrolovat množství mýdla uvnitř, jelikož zařízení si o doplnění (stejně jako o výměnu baterie) samo řekne.

Na stejném principu fungují také bezdotykové vodovodní baterie, které opět zajistí naprosto hygienické použití a vzhledem k tomu, že jsou vybaveny chytrými senzory, máte u nich jistotu, že se voda sama po uplynutí určitého intervalu vypne, nemůže se vám tedy stát, že někdo nechá vodu omylem téct.

Nové typy WC stále častěji kromě řady doplňkových funkcí, jež zaručují maximální hygienu a komfort, nabízejí také bezdotykové splachování. To opět šetří čas a zajištuje zachování hygienicky čistých povrchů.

Skvělou vychytávkou jsou nicméně také bezdotykové odpadkové koše, které oceníte zejména v kuchyni. Kolikrát se vám stalo, že jste s rukama od těsta, syrového masa nebo třeba marinády potřebovali otevřít odpadkový koš a něco vyhodit?

Není proto divu, že uživatelé si na bezdotyková zařízení a spotřebiče zpravidla velmi rychle zvyknou a jen těžko se vracejí k manuálnímu ovládání. Je proto více než pravděpodobné, že v budoucnu bude těchto zařízení i nadále přibývat.