Technologický svět truchlí, ve věku 65 let zemřel spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen

V pondělí odpoledne zemřel jeden z mužů, díky který stál u zrodu osobních počítačů v podobě, jakou známe dnes. Paul Allen byl dobrým přítelem Billa Gatese a spolu stáli v roce 1975 u zrodu společnosti Microsoft. Gates jej v reakci na zprávu o jeho úmrtí nazval jedním ze svých nejdražších přátel a podotkl, že koncept osobních počítačů by bez něj neexistoval.

Paul Allen před dvěma týdny uvedl, že se mu vrátily zdravotní komplikace spojené s vleklou nemocí, s níž v minulosti již několikrát bojoval. Podle jeho slov však lékařské prognózy vypadaly příznivě.

Allen stál, podle svých pamětí, které vydal v roce 2011, za pojmenováním společnosti Microsoft a byl také autorem myšlenky dvou tlačítkové myši. V této knize také Allen prohlašoval, že jeho zásluhy na rozvoji společnosti Microsoft jsou větší, než je mu přiznáváno a řadu jeho úspěchů, včetně většinových práv na vlastnictví společnosti připadla Billu Gatesovi.

Po odchodu z Microsoftu se Allen dále věnoval podnikání. Založil společnost Vulcan, která investovala do řady startupových projektů a dnes její portfolio zahrnuje muzeum Popkultury v Seattlu stejně jako společnost Stratolaunch, která se snaží za pomoci  umělé inteligence bojovat proti změnám klimatu. V poslední době například Vulcan spolufinancoval projekt velké ubytovny pro rodiny bez domova a sociálně slabší v jižním Seattlu.

Smutek nad Allenovým odchodem vyjádřil například Tim Cook CEO Applu, Sundar Pichai CEO Googlu nebo Jeff Bezos CEO Amazonu. Všichni ve svých vzpomínkách popsali Allena jako inspirativní osobnost se skvělými nápady a kromě technologických nápadů, které přinesl, zdůrazňovali především jeho filantropickou činnost.

Zdroj: cnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.