Technologie rozpoznávání obličeje není dokonalá, upozorňuje členka vedení Googlu

Technologie rozpoznávání obličeje nedokáže pracovat s dostatečně rozmanitými daty a trpí vlastními předsudky. Tak by se dal shrnut příspěvek Diane Greene, výkonné ředitelky cloudových technologií a výpočtů společnosti Google. Své vyjádření zveřejnila po té, co organizace na ochranu občanských svobod zveřejnila výsledky své studie, která ukázala, jak snadno se může v určování obličeje splést technologie Amazon, kterou plánovaly využít některé pořádkové složky.

Společnost Google po kritice ze strany zaměstnanců ukončila práce na projektu Maven, v jehož rámci vyvíjela pro americkou armádu technologii schopnou v reálném čase rozpoznávat obličeje cílů autonomních dronů. Je možné, že za ukončením projektu stály i další okolnosti, jako je například nedokonalost technologie, která by mohla mít v tomto případě skutečně fatální následky.

Google stále pracuje, tak jako řada jeho konkurentů, na zdokonalování rozpoznávání obličejů, avšak vývoj probíhá pouze interně, bez toho že by svoji technologii dal Google k dispozici veřejnosti nebo jiným subjektům.

Diane Green ve svém prohlášení uvedla, že není dobré v současnosti využívat technologie rozpoznávání obličeje v oblastech, kde by mohly reálně ovlivnit lidský život. Ačkoliv se nám mohou jejich algoritmy zdát bezchybné a dokonalé, stále trpí řadou neduhů a nepřesností. Dodala že nevěří, že by vývojáři těchto technologií, ať už z jakýchkoliv společností, dělali záměrně něco špatně. Problém je, že jsem touto technologií natolik okouzleni, že si často neuvědomujeme její limity.

Skandál okolo rozpoznávání obličejů má za sebou i společnost Google, když její software pro rozpoznávání obličejů označil černošský pár za gorily. Google se za celý incident omluvil a program zastavil. Rasizmus je právě jedním z neduhů, kterým současné technologie rozpoznávající obličeje trápí.

Zdroj: bbc.com