Foto: se svolením MIT

Tekuté neuronové sítě umožní dronům lepší orientaci v neznámém prostředí

V roce 2021 vědecký tým z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinul typ neuronové sítě, která se dokáže učit v průběhu používání, tedy nejen během prvotní fáze. Těmto flexibilním algoritmům se přezdívá tekuté neuronové sítě (liquid neural networks).

Ačkoli jsou drony nesmírně praktické stroje, problém může vzniknout v neznámém prostředí (např. při doručování zásilek, monitorování volně žijících zvířat či v rámci záchranných misí). Výzkumníci z MIT však nyní přišli s řešením – rozhodli se do dronů implantovat tekuté neuronové sítě. Ty jsou schopné v podstatě samostatně myslet a rozlišit informace z prostředí na ty, které jsou pro splnění úkolu klíčové, a na ty, které nejsou podstatné.

Tekuté neuronové sítě získaly velmi dobré výsledky při navigačních úkolech a prokázaly překvapivě dobrou zdatnost při správném vyhodnocování situací v neznámém prostředí (jako jsou lesy, městské krajiny, ale i záměrně matoucí prostředí uměle vytvořené k testování neuronové sítě). MIT doufá, že jeho systém bude schopen do určité míry „chápat“ kauzalitu, díky čemuž bude schopen rychle reagovat na překážky (a to i zejména ty, které se objevují nečekaně).

Výzkumníci vycvičili svůj systém na datech pořízených lidským pilotem, což umožnilo zohlednit schopnost pilota používat své navigační schopnosti v novém prostředí, ve kterém došlo k výrazným změnám podmínek a scenérie. Při testování tekutých neuronových sítí vědci zjistili, že drony dokázaly sledovat například pohybující se cíle.

Zdroj: engadget.com