Foto: se svolením Apple

Telefon iPhone 12 a příslušenství MagSafe může být pro osoby s kardiostimulátorem životu nebezpečné

Loni představený telefon iPhone 12 si brzy vydobyl značnou popularitu, a to mimo jiné i díky příslušenství v podobě bezdrátové nabíječky MagSafe. Ačkoli tento způsob nabíjení již dříve využívala řada modelů, smartphone iPhone 12 obsahuje oproti svým předchůdcům podstatně více magnetů. Již v minulém roce se proto spekulovalo o tom, zda používání tohoto zařízení nemůže být nebezpečné pro osoby, které jsou odkázány na kardiostimulátor nebo podobná zařízení. Tyto přístroje jsou totiž citlivé na magnetické pole, a jejich činnost tak může být negativně ovlivněna.

Přestože v minulém roce se šířily především zprávy o tom, že osobám s kardiostimulátory nehrozí žádné riziko, nyní věc vypadá poněkud jinak. Pokud proto vlastníte iPhone 12, používáte příslušenství MagSafe a zároveň patříte mezi osoby s kardiostimulátorem nebo podobným zdravotním zařízením, pozorně čtěte dále.

Společnost Apple se vyjádřila takto: „Lékařské přístroje, jako jsou implantované kardiostimulátory a defibrilátory, mohou obsahovat senzory, které citlivě reagují na magnety, pokud jsou v jejich těsné blízkosti. Abyste předešli potenciálním interakcím s těmito zařízeními, mějte svůj iPhone a příslušenství MagSafe v bezpečné vzdálenosti od vašeho lékařského zařízení.“ Apple uvádí více než 15 cm, pokud telefon nenabíjíte, v případě nabíjení je potřeba udržovat vzdálenost větší než 30 centimetrů. Každopádně tento technologický gigant těmto uživatelům doporučuje konzultovat svoji situaci s lékařem, případně s výrobcem daného lékařského zařízení.

Zarážející na celé věci je přitom fakt, s jak velkým zpožděním podobné varování přišlo. Je totiž více než pravděpodobné, že určité reálné riziko skutečně hrozí. O tom vypovídá také studie zveřejněná v časopise Heart Rhythm, z níž vyplývá, že kardiostimulátor značky Medtronic se skutečně vypnul, když byl v blízkosti telefonu řady iPhone 12. A ačkoli by bylo potřeba provést více testování, opatrnost je rozhodně na místě.

Zdroj: phonearena.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.