Foto: Unsplash

Telemedicína může řešit potíže se sluchem lidí žijících v odlehlých oblastech, kde není dostupná lékařská péče

Digitální zdravotní nástroje by mohly pomoci odhalit brzké příznaky ztráty sluchu a zabránit jeho dalšímu poškození. Nová analýza zdůrazňuje přínosy virtuální péče, která by se mohla stát vhodným doplňkem volně prodejných sluchadel zejména ve venkovských oblastech, kde lidé nemohou docházet za odborníky.

„Můžeme lidem skutečně vyjít vstříc tam, kde jsou,“ říká Samantha Roblerová, autorka studie a audioložka z University of Arkansas for Medical Sciences.

Miliony lidí na celém světě trpí nějakým typem ztráty sluchu, což jim pochopitelně komplikuje život. Řadě poškození však lze předcházet, nicméně audiologové, kteří mohou diagnostikovat a pomoci léčit ztrátu sluchu, jsou často soustředěni pouze ve velkých městech, takže lidé žijící ve venkovských oblastech obvykle nedostanou potřebnou péči včas.

Telemedicína je ideálním řešením právě pro tyto oblasti. Roblerová ve své studii popisuje nejrůznější příklady využití – audiologové například mohou hodnotit sluch pacientů prostřednictvím videospojení v reálném čase; zájemci také mohou podstoupit testy a poté poslat výsledky odborníkům a v řadě situací se pacienti mohou pomocí technologií otestovat jednoduše sami.

Roblerová testovala tento přístup na Aljašce, kde je pravděpodobnost ztráty sluchu u dětí vyšší než u dětí v jiných částech Spojených států. Přestože tamní děti mají ve školách screeningové testy, které upozorňují na případné problémy se sluchem, mnoho z nich se jimi ve skutečnosti neřídí a nepodstoupí kompletní testování. Podle klinické studie zveřejněné letos v létě se tento proces urychlil, když byly děti připojeny k telezdravotnickému zařízení namísto osobního lékaře.

Ve spojení s poskytnutím sluchadel bez předpisu by telemedicína mohla vyřešit řadu potíží se sluchem, jelikož tato péče je podstatně dostupnější. Usnadnit by se měly také kontroly či řešení technických potíží se sluchadly (pacient může kontaktovat přímo výrobce, aniž by navštívil lékařskou ordinaci).

Přibližně každý čtvrtý člověk na světě trpí nějakým typem ztráty sluchu a očekává se, že toto číslo bude nadále narůstat. Nalezení způsobů rychlé a dostupné péče je tedy stále naléhavější.

Zdroj: theverge.com