Foto: se svolením NASA

Teleskop Jamese Webba funguje na jedničku – NASA zveřejnila detailní fotografii Jupitera a jeho měsíců

Fascinuje vás pohled na fotografie vzdálených planet, mlhovin, galaxií a dalších vesmírných objektů? Pokud ano, pak vás potěší snímek, který v uplynulém týdnu zveřejnila NASA. Jde o detailní fotografii Jupiteru, která byla pořízena při kalibraci vesmírného teleskopu Jamese Webba. Tato kalibrace byla provedena proto, aby astronomové zjistili, zda lze teleskop využít k pozorování blízkých nebeských objektů, jako jsou měsíce a planetky, a také dalších prvků, jako jsou prstence a satelity planet. Ukázalo se, že to možné je.

Na snímku pořízeném krátkovlnným filtrem zařízení NIRCam (Near-Infrared Camera) si lze prohlédnout řadu detailů tohoto plynného obra i jeho měsíce Europy. Velmi dobře viditelná je také Velká rudá skvrna (i když má kvůli způsobu zpracování snímku bílou barvu).

Při použití 2,12mikronového filtru přístroje NIRCam se na výsledném snímku ukázaly Jupiterovy měsíce Europa, Thebe, Metis, a dokonce i stín Europy v blízkosti Velké rudé skvrny. A když tým použil filtr NIRCam o velikosti 3,23 mikronu, výsledný snímek odhalil některé Jupiterovy prstence (viz níže).

https://blogs.nasa.gov/webb/wp-content/uploads/sites/326/2022/07/jupiter_hi_res_rings-1.png
Zdroj: NASA

Stojí za zmínku, že teleskop Jamese Webba pořídil tyto snímky v rámci tří samostatných pozorování, což dokazuje, že je schopen detekovat a sledovat hvězdy v blízkosti tak jasného nebeského tělesa, jako je Jupiter. Z toho vyplývá, že jej bude možné bez problémů využít ke studiu měsíců naší sluneční soustavy a že by vědcům mohl poskytnout odpovědi na dosud nevyřešené záhady (např. pomoci zodpovědět otázku týkající se podivných „chuchvalců materiálu“, o nichž je známo, že je vyvrhují přirozené satelity, jako je Europa a Saturnův měsíc Enceladus).

V budoucnu tak můžeme očekávat nejen další úchvatné snímky, ale zejména také zajímavé informace, které by mohly pomoci vysvětlit, jak se formovaly první galaxie.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.