Foto: se svolením NASA

Teleskop Jamese Webba objevil první exoplanetu velikosti Země

Vesmírný dalekohled Jamese Webba má za sebou další úspěch – podařilo se mu objevit novou kamennou exoplanetu velikosti Země s názvem LHS 475 b. Planeta se nachází pouhých 41 světelných let od naší planety a obíhá velmi blízko malé slabé hvězdy, přičemž jeden oběh absolvuje za pouhé dva dny.

Tento objev je pozoruhodný, jelikož většina objevených exoplanet (tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem Slunce) jsou obvykle velcí plynní obři podobní Jupiteru. Neznamená to ale, že by se ve vesmíru planety podobné Zemi nevyskytovaly, jen jsou mnohem menší, a pro většinu teleskopů je tedy příliš obtížné je objevit.

Přitom již předchozí výzkumy (provedené pomocí družice NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite, dalšího vesmírného teleskopu, který byl vypuštěn v roce 2018 speciálně za účelem hledání exoplanet) naznačily, že by se v tomto systému mohl nacházet kandidát na planetu. Až Webbův teleskop však byl schopen tuto teorii na základě svých pozorování potvrdit.

Současný úspěch znamená, že tento teleskop bude schopen podobné planety detekovat i do budoucna. Navíc je vybaven i na to, aby zjistil, zda a případně jaká atmosféra každou takovou planetu obklopuje. Právě informace o atmosféře totiž určuje, zda je planeta potenciálně obyvatelná, či nikoli. Řada již objevených kamenných exoplanet se totiž pohybuje příliš blízko své hvězdě a jejich povrch je příliš horký, kvůli čemuž se jejich atmosféry rozpadají

Zdroj: theverge.com