Foto: se svolením ESA

Teleskop Jamese Webba zachytil galaxii podobnou Mléčné dráze

Astronomové Evropské kosmické agentury (ESA) zveřejnili snímek pořízený dalekohledem Jamese Webba, který zachycuje spirální galaxii, která se podobá naší Mléčné dráze. Hvězdný systém LEDA 2046648 se nachází miliardu světelných let od nás v souhvězdí Herkula, obsahuje tisíce galaxií, biliony hvězd a nespočet planet.

Zajímavostí je, že tento snímek byl původně ESA popsán jako pouhý kalibrační snímek, který měl ověřit schopnosti teleskopu při jeho přípravě na vědecké operace. Astronomové jej pořídili již 22. května 2022 pomocí kamery NIRCam (Near InfraRed Camera) Webbova teleskopu.

Tato mimořádně výkonná kamera dokáže detekovat delší infračervené vlnové délky, které produkuje světlo z takto velké vzdálenosti. Červený posuv popisuje prodloužení vlnové délky elektromagnetického záření, k němuž dochází na straně přijímače. Tedy při vzdalování od pozorovatele se zvětšuje (čím dále je, tím se jeví červenější). Dochází k němu v důsledku rozpínání vesmíru. Vzdálené systémy, jako je LEDA 2046648, se od Země stále vzdalují.

Většina viditelných skvrn obklopujících LEDA 2046648 jsou galaxie, přičemž některé objekty na snímku mohou být staré až 300 milionů let. Samozřejmě platí, že snímek čehokoli vzdáleného jednu miliardu světelných let znamená, že sledujeme světlo galaxie před miliardou let. Astronomové proto rádi studují rané galaxie, jako je tato, jelikož jim pomáhají objasnit vznik hvězd krátce po velkém třesku i původ černých děr v centrech většiny galaxií.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.