Foto: se svolením NASA

Teleskop Jamese Webba zachytil Pilíře stvoření v dosud nevídaných detailech

Vesmírný teleskop Jamese Webba nyní zprostředkoval další úchvatnou podívanou na jeden z nejtypičtějších mezihvězdných objektů. Vědci pořídili dosud nejdetailnější snímek Pilířů stvoření, školky, v níž se rodí hvězdy a jež se nachází v Orlí mlhovině, která je vzdálená zhruba 6 500 světelných let.

Snímek pořízený ve spektru blízkému infračervené oblasti ukazuje ještě více detailů než snímek pořízený Hubbleovým teleskopem v roce 2014, přičemž je na něm vidět množství hvězd (zejména nově narozených) a v dohledu není ani jediná galaxie.

Nové hvězdy jsou na snímku zobrazeny jako jasně červené světelné body a jejich stáří se odhaduje na „pouhých“ několik set tisíc let. Červené zbarvení sloupů a zvlněné linie na okrajích jsou způsobeny tzv. obloukovými rázovými vlnami, které energetizují vodík a vytlačují ho ven. Galaxie nejsou vidět, protože plyn a prach mezihvězdného prostředí Mléčné dráhy blokuje viditelnost vzdálenějších objektů.

Poprvé byla fotografie Pilířů stvoření z Hubbleova teleskopu zveřejněna v roce 1995 (viz na konci článku), ale tehdejší technologie dokázala odhalit pouze zlomek hvězd v této oblasti. Další snímek z roku 2014 poskytl podstatně více detailů, ale snímek pořízený ve viditelném spektru stále ponechával Pilíře relativně neprůhledné a zakrýval některé tvořící se hvězdy.

Fotografie z Webbova teleskopu dokáže mnohem lépe ukázat také to, co se děje uvnitř a pomoci porozumět tomu, jak se rodí nové hvězdy. Vědci doufají, že lepší pochopení vzniku hvězd jim pomůže porozumět také vzniku samotného vesmíru.

Zdroj: engadget.com

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/Eagle_nebula_pillars.jpg/912px-Eagle_nebula_pillars.jpg
Pilíře stvoření 1995; zdroj: Wikimedia