Foto: Redakce

Televize Samsung Terrace láká fanoušky špičkového obrazu ven z jejich obýváků. Vyzkoušeli jsme si ji na vlastní kůži

Televizor je spotřebič, který máme v našich myslích nejčastěji spojený s obývacím pokojem, kde tvoří jakýsi středobod domácnosti. Společnost Samsung, která je dlouhodobě lídrem světového trhu s televizory, se v loňském roce rozhodla tuto představu nabourat a představila Terrace, první televizor, jehož hlavním teritoriem není vnitřek domu nebo bytu, ale naopak jeho okolí, a to při zachování nejvyšších technologických standardů. A my jsme měli možnost si tuto televizi osahat a zkusit její možnosti na vlastní oči.

Obrazová dokonalost pod ochranou

Hlavní devízou televize Terrace je to, že je určena pro venkovní použití. To se pochopitelně odráží na její konstrukci. Televizor by díky ní měl odolat prachu, vodě i změnám teplot. Podle výrobce dosahuje stupně ochrany IP55. Tvůrcům se zároveň povedlo tuto ochranu zakomponovat do velmi subtilního designu – televizor Terrace sice není tak tenký jako nejšpičkovější televizory dneška, avšak rozhodně jej nelze označit jako nějakého cvalíka. Stejně tak oceňujeme velmi tenké rámečky. Svým vzhledem by Terrace neudělal ostudu ani v leckterém obývacím pokoji. Tam se ostatně může přesunout mimo sezónu.

Jak jsme psali výše, po stránce vložených technologií je Terrace v naprosté špičce. Její základ tvoří QLED panel s rozlišením 4K, který je schopný zvýšit jas až na úroveň 2 000 nitů. Nechybí ani Quantum procesor, který se stará o živé podání barev a také přesný výpočet dynamických přechodů kontrastu u HDR10+, což pomáhá zejména u temnějších scén. Umělá inteligence také dokáže dodatečně upscalovat obraz na rozlišení 4K bez ohledu na kvalitu zdroje. Důležitá je také antireflexní vrstva, která dokáže pohltit většinu nechtěných odrazů světla, které se ve venkovním prostředí mohou objevit.

Množství světla ovlivní výběr pořadů

Televizor, který jsme měli možnost vyzkoušet, nebyl umístěn na přímém slunečním světle. I tak ale množství světla ovlivnilo výběr toho, co jsme sledovali. Za slunného dne – byť ve stínu  jsme z mafiánského dramatu odehrávajícího se ve ztemnělých docích příliš zábavy neměli a raději jsme zvolili dokument o partě nadšenců, kteří jedou na svých pionýrech do Afriky. Krátce řešeno – i přes vysokou úroveň svítivosti televizoru si tmavší seriály a filmy za slunečného dne příliš nevychutnáte a bude s nimi lepší počkat na večerní hodiny nebo horší počasí.

Z televize máme velmi dobrý pocit. Po stránce systému nepřinesl Samsung žádné zásadní inovace. Proč také měnit něco co funguje? Ovládání televizoru je velmi intuitivní a operační systém Tizen nabízí širokou škálu zdrojů obrazu od klasických, jako je vestavěný DVBT2 tuner, vestavěné aplikace HBO GO, Netflix nebo Amazon Prime, až po ty méně klasické, jakými je zrcadlení displeje mobilního telefonu nebo Steam Link umožňující propojení s PC prostřednictvím lokální sítě. Nechybí možnost hlasového ovládání nebo zapojení do ekosystému všech myslitelných rozšířených virtuálních asistentů.

Jak jsme se v naší krátké reportáži několikrát zmiňovali, televizor v sobě skrývá tu nejlepší technologii, kterou má společnost Samsung aktuálně k dispozici, a to se pochopitelně projevilo především na jeho ceně, ta skutečně není pro každého. Nejmenší model s úhlopříčkou 55 palců stojí 99 990 Kč, o deset palců větší model potom 129 990 Kč a největší 75palcová televize Terrace potom 169 990 Kč.