Foto: se svolením BAE Systems

Tempest je bojový letoun budoucnosti, který umí číst myšlenky

Během druhé světové války popisovali piloti stíhacích letounů Spitfire, že jej vnímali jako prodloužení svých končetin. V roce 2030 by však piloti bojových stíhaček měli mít k těmto strojům ještě blíže – letoun by jim měl doslova číst myšlenky.

Bojovou stíhačku Tempest vyvíjejí britské společnosti BAE Systems, Rolls-Royce, evropská společnost MBDA a italské Leonardo. Zajímavý bude zejména jednou ze svých hlavních funkcí umělé inteligence, která bude pomáhat lidskému pilotovi v situacích, kdy bude přetížený nebo v extrémním stresu. Senzory v pilotově přilbě budou monitorovat mozkové signály a další zdravotní údaje. Během testovacích letů by tak umělá inteligence měla nashromáždit obrovské množství biometrických a psychometrických informací. A právě na základě těchto údajů bude umělá inteligence schopna zasáhnout v případě potřeby.

Co to konkrétně znamená? Umělá inteligence by například měla převzít řízení, pokud pilot ztratí vědomí v důsledku příliš velkého přetížení. Využita bude také při vyhodnocování velkého množství informací, na které lidský mozek jednoduše není stavěný. V letounu Tempest se počítá s tím, že umělá inteligence bude fungovat jako jakýsi strážce, který zabrání tomu, aby byl pilot zahlcen přicházejícími informacemi.

Britská vláda již na projekt vyčlenila 2 miliardy liber a tato částka se ještě znásobí, než bude letoun uveden do provozu. BAE Systems tvrdí, že do roku 2040 budou Spojené království a jeho spojenci čelit novým hrozbám a sofistikovanějším zbraním. To si žádá odpovídající technologie jako odpověď. Tempest by měl být stíhačkou pro druhou polovinu digitálního století.

Zdroj: bbc.com