Foto: se svolením Tesla

Tesla již po šesté v roce snížila ceny svých elektromobilů

Společnost Tesla v předvečer své další zprávy o výsledcích hospodaření pošesté v tomto roce snížila ceny svých elektromobilů. Tesla v tichosti snížila cenu Modelu 3, takže cena varianty se zadním pohonem nyní začíná na 39 990 dolarech (tedy přibližně 850 tisíc korun), což je o 2 000 dolarů méně (necelých 43 tisíc korun), než kolik za něj kupující zaplatili ještě na začátku tohoto měsíce. Automobilka již před několika týdny snížila cenu vozu o 1 000 dolarů (zhruba 21,5 tisíc korun) a na začátku letošního roku Tesla snížila ceny poměrně drasticky napříč celou svou modelovou řadou, přičemž u některých modelů došlo k poklesu ceny až o 20 procent.

Jak však Tesla uvádí na svých webových stránkách, model se zadním pohonem má nyní nárok na nižší daňové úlevy poté, co 18. dubna vstoupila v platnost změna vládních nařízení. Nová pravidla souvisejí s tím, že Spojené státy odstřihly Čínu jako schváleného obchodního partnera, což vede k tomu, že elektromobily, které  využívají baterie vyrobené v Číně, přijdou o daňové úlevy. Zajímavé je, že ostatní vozy Tesla mají stále nárok na daňové úlevy v plné výši 7500 dolarů (tedy zhruba 160 tisíc korun), a to včetně vozů Modelu Y, jejichž ceny ale byly rovněž sníženy.

Základní verze Modelu Y i jeho verze s delším dojezdem a vyšším výkonem nyní stojí o 3 000 dolarů (64 tisíc korun) méně než dříve. Za základní Model Y kupující zaplatí 46 990 dolarů, zatímco vozy Long Range a Performance pořídí nyní za cenu 49 990 (kolem 1 milionu korun), respektive 53 990 dolarů (1, 15 milionu korun) Když Tesla letos v lednu oznámila své výsledky za rok 2022, Elon Musk uvedl, že společnost zaznamenává objednávky „téměř dvojnásobně vyšší, než je tempo výroby”. Podle agentury Bloomberg však Tesla nebyla schopna takové tempo poptávky udržet a v prvním čtvrtletí letošního roku uskutečnila nejnižší počet dodávek od roku 2021. Vzhledem k tomu, že společnost údajně vyrobila o tisíce vozů více, než předala zákazníkům, bylo pravděpodobně přistoupeno ke snížení cen s cílem prodat stávající zásoby a povzbudit poptávku do budoucna.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.