Foto: se svolením Tesla

Tesla konečně dodává svůj první elektrický tahač s návěsem

Pět let poté, co generální ředitel Elon Musk oficiálně představil Tesla Semi elektrifikovaný tahač s návěsem, dodala společnost ve čtvrtek první oficiální sériové vozidlo společnosti Pepsi, a to během akce „Semi Delivery Event”, která se konala v nevadské továrně Tesla Gigafactory. Výrobce nápojů si objednal celkem 100 těchto vozidel.

Každá souprava bude vybavena masivní baterií o výkonu 1 MW. Zrychlení vozu z 0 na 100 je za 20 sekund, což je působivé vzhledem k tomu, že tato vozidla táhnou najednou až 80 tisíc kilogramů. Nabíjení baterie na 80 % trvá pak pouhých 30 minut. Vozy Semis jsou také vybaveny funkcí Enhanced Autopilot, systémy pro zmírnění nebezpečí zvednutí, senzory slepého úhlu a záznamem dat pro správu vozového parku.

Protože rezervace byly otevřeny v roce 2017, Musk tehdy uvedl, že dodávky budou zahájeny o dva roky později, v roce 2019. V dubnu 2020 Tesla oficiálně posunula termín dodání na rok 2021 s odvoláním na zpoždění výroby a problémy v dodavatelském řetězci způsobené pandemií COVID-19. Nicméně jen dva měsíce poté, v květnu 2020, Musk rozeslal celé společnosti e-mail, v němž stálo: „Je čas jít do toho naplno a uvést Teslu Semi do sériové výroby. Dosud se vyráběla v omezeném rozsahu, což nám umožnilo zlepšit mnoho aspektů konstrukce.” A ve stejném e-mailu potvrdil, že výroba bude probíhat v nevadské továrně Tesla Gigafactory.

Naposledy pak byl posunut termín dodání tentokrát na rok 2022, přičemž jako přispívající faktory uvedl Musk pokračující celosvětový nedostatek procesorů, ale i vlastní pandemicky omezené možnosti výroby baterií pro nové články typu 4680.

Od května letošního roku začala Tesla opět aktivně přijímat rezervace za zálohu 20 tisíc dolarů (necelých 470 tisíc korun). „A první dodávky jsou nyní tu,” sdělil při příležitosti Semi Delivery Event Musk ve čtvrtek.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.