Foto: se svolením Tesla

Tesla může žalovat majitele vozů Cybertruck, pokud vozidlo přeprodají příliš brzy

Tesla by mohla žalovat některé majitele vozů Cybertruck, kteří by své vozidlo chtěli přeprodat. Zatím ale není jasné, zda se žaloba bude vztahovat na všechny majitele nového pickupu a zda zůstane platná i pro budoucí kupce. Několik týdnů předtím, než se rozběhly první dodávky vozů Cybertruck, Tesla aktualizovala kupní smlouvu a doplnila do ní, že může požádat o soudní zákaz převodu vlastnického práva k vozidlu, pokud se majitelé pokusí prodat své vozidlo do jednoho roku od jeho koupě. Dále společnost uvedla, že může po zákaznících požadovat smluvní náhradu škody ve výši 50 000 dolarů nebo hodnoty, kterou obdržela jako protihodnotu za prodej nebo převod, podle toho, která částka je vyšší.

Krátce poté, co se tato informace objevila na sociálních sítích, však Tesla tuto klauzuli odstranila stejně tiše, jako ji přidala. Nicméně zákazníci, kteří si stihli objednat konfiguraci Foundation Series za 120 000 dolarů, obdrželi objednávkovou smlouvu, v níž je kontroverzní klauzule stále jasně uvedena. Na základě kopie, kterou zákazníci zveřejnili na fóru Cybertruck Owners Club, se kupující zavazují, že během prvního roku od nákupu své vozidlo neprodají.

Pokud majitelé budou muset své vozidlo před uplynutím roku prodat, Tesla je žádá, aby o tom informovali společnost, která jej následně odkoupí za maloobchodní cenu sníženou o 25 centů za ujetý kilometr a o náklady na opotřebení, jakož i o náklady na opravu případných škod. Svůj Cybertruck by mohli prodat, aniž by se dostali do problémů s Teslou, pouze v případě, že automobilka odmítne jejich vozidlo odkoupit a dá jim písemný souhlas k prodeji třetí straně.

Podobné pravidlo prosazují i jiné automobilky, zejména luxusní značky jako Ferrari a Porsche. V případě Tesly zatím společnost neupřesnila, zda se bude vztahovat na všechny kupující, nebo zda bude pravidlo uplatňovat pouze u majitelů vozů řady Foundation. Bez ohledu na to by si fanoušci v případě koupě vozu Cybertruck měli prohlédnout své kupní smlouvy, protože pokud pravidlo poruší, může jim Tesla v budoucnu odmítnout prodat další vozy.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.