Foto: Unsplash

Tesla opět řeší potíže se samořídícím systémem, stáhne zhruba 363 tisíc vozů

Národní úřad pro bezpečnost silniční dopravy Spojených států ve čtvrtek oznámil, že společnost Tesla stahuje téměř 363 000 vozů. Software plně samořídícího systému totiž může způsobit nehodu. Konkrétně NHTSA uvedla, že riziko tkví v „překročení rychlostních limitů nebo průjezdu křižovatkami nezákonným nebo nepředvídatelným způsobem“. Toto „chování“ vozidel pochopitelně výrazně zvyšuje riziko nehody.

Celkově se stažení týká 362 758 vozidel. Podle oznámení se jedná o některá vozidla Model S, Model X, Model 3 z let 2016–2023, Model 3 z let 2017–2023 a Model Y z let 2020–2023, která jsou vybavena softwarem Full Self-Driving Beta (FSD Beta) nebo jsou před jeho instalací.

NHSTA původně zahájila vyšetřování systému Full Self-Driving společnosti Tesla již v srpnu 2021 po letech, kdy byl využíván a zapříčinil několik smrtelných nehod na dálnicích a uživatelé nasdíleli děsivé příspěvky na sociálních sítích, které dokumentovaly zdánlivě sebedestruktivní chování softwaru. Zpočátku se jednalo pouze o běžnou analýzu, každopádně v červnu loňského roku agentura změnila postup a dostala se do pozice, kdy mohla po Tesle požadovat stažení těchto vozidel z trhu.

„Investujeme spoustu prostředků,“ řekla v lednu novinářům šéfka NHTSA Ann Carlson. „Tyto prostředky zahrnují mnoho technických znalostí včetně některých právních novinek. Postupujeme co nejrychleji, ale zároveň chceme být opatrní a ujistit se, že máme všechny potřebné informace.“

Podle agentury Reuters vydá Tesla pro své zákazníky bezplatnou aktualizaci OTA, která problém odstraní. Je ale potřeba říci, že jde jen o jednu z řady potíží, které Tesla v průběhu loňského roku řešila (od problémů se zadními světly přes přehřívající se informační a zábavní systémy až po příliš hlasitou signalizaci bezpečnostních pásů).

Zdroj: engadget.com