Foto: Unsplash

Tesla pomohla dopadnout zločince, usvědčily ho záběry jedné z integrovaných kamer

V průběhu prosince loňského roku v presbyteriánském kostele Martina Luthera Kinga Jr. ve Springfieldu v Massachusetts začalo docházet k opakovaným útokům žháře, kterého se ale nedařilo vypátrat. Podle FBI přitom poslední z těchto požárů, ke kterému došlo 28. prosince, vedl téměř k úplnému zničení kostela.

Kromě těchto útoků však bylo zaznamenáno i opakované prořezávání pneumatik automobilů parkujících v okolí kostela. Bylo tedy pravděpodobné, že za všemi útoky stojí jeden pachatel. Důležité je také to, že tyto útoky byly namířeny striktně proti osobám černé pleti, jelikož právě ty byly nejčastějšími návštěvníky daného kostela a zároveň také patřily mezi majitele poškozených vozů.

Po několika měsících byl konečně zatčen 44letý Dushko Vulchev a ve čtvrtek byl obviněn ze spáchání výše uvedených trestných činů. Co je ale zajímavé, je způsob, jak se tohoto muže podařilo dopadnout. Jeden z poškozených vozů byl totiž elektromobil značky Tesla. Jedna z kamer v interiéru vozidla přitom zachytila záběry pachatele přímo při činu.

Vulchev byl tak usvědčen právě pomocí těchto záběrů. Později také vyšlo najevo, že pachatel se netajil svými rasistickými myšlenkami, které volně šířil na sociálních sítích. Za všechny trestné činy, jichž se dopustil, mu hrozí několik let ve vězení.

Ačkoli o autokamerách a nejrůznějších bezpečnostních monitorovacích systémech se mluví již dlouho, tento případ ukazuje, jak může být takové zařízení účelné. Každopádně nutno zdůraznit, že právě ohledně předinstalovaných kamer ve vozech Tesla se rojí také řada znepokojivých otazníků.

Vyskytlo se totiž také mnoho případů, kdy tyto kamery zaznamenávaly dění ve voze i okolo něj bez vědomí majitele a k těmto záznamům měla společnost volný přístup. Ochrana soukromí přitom jako by neexistovala. Například v Číně byly z tohoto důvodu vozy značky Tesla dokonce částečně zakázány, a to z hrozby ze špionáže ze strany USA.

Zdroj: gizmodo.com