Tesla vyvíjí samořízený elektrický kamion

Společnost Tesla pracuje na elektrickém samořízeném kamionu. Má být schopen se na silnici pohybovat ve „skupinách“, které automaticky sledují vedoucí vozidlo. Společnost Elona Muska má brzy testovat první prototyp.

Tesla chce novou technologii vyzkoušet v Nevadě, ale ještě čeká na povolení, protože žádný samořízený kamion zde ještě testován nebyl.

Musk v minulosti prohlásil, že potenciální zákaznici jsou již „nedočkaví“, až si budou moci pořídit elektrický kamion od Tesly. Skeptici však jeho nadšení mírní. Jde hlavně o problém dostatečné kapacity akumulátoru, který by takové vozidlo potřebovalo. Žádný velký průmyslový hráč se proto do projektů jako je Muskův zatím nepouštěl.

Vědecký pracovník zabývající se výzkumem lithium-iontových akumulátorů Venkat Viswanathan se domnívá, že cestování elektrických kamionů na dlouhé vzdálenosti je dnes ekonomicky neuskutečnitelné. „Váš náklad se v podstatě stane baterií,“ říká a dodává, že by bylo zapotřebí masivních akumulátorů, aby se přeprava na dlouhé vzdálenosti vyplatila oproti dieselu.

 

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.