Foto: se svolením Tesla

Tesla začala s prodejem levnějších variant Modelu S a Modelu X s kratším dojezdem

Společnost Tesla v tichosti uvedla na trh nové vozy Model S a Model X, které jsou o něco dostupnější než jejich původní verze. Automobilka tyto nové nabídky uvedla jako varianty Standard Range, jejichž dodání (v rámci USA) je naplánováno někdy na září až říjen letošního roku. Model S Standard Range vyjde kupující na 78 490 dolarů, zatímco Model X Standard Range se prodává za 88 490 dolarů.

Obě ceny jsou o 10 000 dolarů nižší, než kolik zájemci zaplatí za základní vozy Model S a Model X. Nové elektromobily však mají kratší dojezd než ostatní verze v jejich řadě. V případě Modelu S má nová varianta dojezd 515 kilometrů, zatímco základní varianta nabízí dojezd až 652 kilometrů. Novému elektromobilu také trvá zrychlení z nuly na 60 km/h 3,7 sekundy, zatímco základní verzi trvá stejné zrychlení 3,1 sekundy. Také Model X Standard Range má dojezd „jen“ 433 kilometrů, což je výrazně méně než 560 kilometrů základní varianty. Zrychlení na stovku trvá novému Modelu X 4,4 sekundy oproti 3,8 sekundám, které potřebuje základní verze.

Není jasné, zda automobilka vyrábí akumulátory speciálně pro tyto verze, nebo zda pouze softwarově zablokovala akumulátory pro své elektromobily s delším dojezdem. Pokud by šlo o druhou možnost, pak by Tesla mohla v budoucnu poskytnout zákazníkům možnost odblokovat delší dojezd, pokud za něj budou ochotni zaplatit. Kupující si budou muset připlatit také za některé funkce (např. Tesla Enhanced Autopilot a Full Self-Driving Capability) a úpravy.

Tesla nyní umožnila stávajícím zákazníkům přenést funkci Full Self-Driving do nově zakoupeného vozu zdarma. Tuto jednorázovou akci však mohou využít pouze v případě, že si nový elektromobil převezmou v období od 20. července do 30. září 2023.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.