Foto: Unsplash

Tesla žaluje Švédsko za pozastavení dodávek SPZ během stávky zaměstnanců

Společnost Tesla v pondělí zažalovala švédskou dopravní agenturu a poštu kvůli stávce odborů, která zablokovala dodávky registračních značek této automobilky v zemi. Zaměstnanci stávkují s požadavkem, aby automobilka, která není sdružena v odborech, podepsala kolektivní smlouvu, což je ve Švédsku standardní postup.

Švédská dopravní agentura však tvrdí, že již obdržela předběžné rozhodnutí okresního soudu, které jí nařizuje, aby do sedmi dnů souhlasila s požadavkem společnosti Tesla na odběr registračních značek, jinak jí hrozí vysoké pokuty.

Agentura Associated Press v pondělí uvedla, že Tesla, která v roce 2022 dodala švédským zákazníkům více než 9 000 elektromobilů, označila současné kroky Švédské dopravní agentury za útok na americkou společnost. Žaloba společnosti Tesla údajně vyzývá okresní soud, aby švédské dopravní agentuře uložil pokutu 95 803 dolarů (tedy přes dva miliony korun) a zároveň umožnil společnosti Tesla získat zpět registrační značky. Registrace jsou zadržovány, protože pracovníci státní poštovní služby PostNord přestali Tesle dodávat značky poté, co se její zaměstnanci připojili ke stávce.

Žaloba údajně tvrdí, že švédská dopravní agentura odmítla žádost automobilky, aby si SPZ vyzvedla sama nebo aby je poslala jinou cestou. Podle agentury Reuters Tesla podala dvě žaloby: jednu na švédskou dopravní agenturu a druhou na společnost PostNord.

Mluvčí švédské dopravní agentury Ann-Sofie Masthová potvrdila podání žaloby a prozradila prozatímní rozhodnutí soudu: „Švédská dopravní agentura nyní obdržela od okresního soudu v Norrköpingu prozatímní rozhodnutí, že do sedmi dnů souhlasí s tím, aby Tesla odebírala registrační značky přímo od našeho výrobce značek. Z rozhodnutí vyplývá, že náš výrobce značek oznámil, že je připraven dodat značky přímo společnosti Tesla za předpokladu, že s tím Švédská dopravní agentura bude souhlasit. My ve Švédské dopravní agentuře nyní musíme toto oznámení posoudit a vyvodit, jaké to pro nás bude mít důsledky a jaká opatření bude případně nutné přijmout k provedení rozhodnutí. V současné době je příliš brzy na to, abychom mohli přesně sdělit závěry.“

Společnost Tesla, která zrovna není vyhlášená přátelským přístupem k odborům, se brání podpisu kolektivních smluv a tvrdí, že její zaměstnanci již mají stejné nebo lepší podmínky, než jaké navrhují odbory.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.