Zdroj: pixabay.com

Tesla žaluje svého bývalého zaměstnance, vinní ho z rozsáhlého úniku dat

Jeden z hlavních důvodů úspěchů společnosti Tesla je interní vývoj a jedinečné systémy, které nemají u konkurence obdoby. Tato výrobní a vývojová tajemství jsou v době vrcholící snahy o dosažení plné autonomie řízení obzvlášť citlivá a jakékoli jejich ohrožení Tesla nemilosrdně trestá.

Příkladem toho je i nejnovější právní pře mezi automobilkou Tesla a jejím zaměstnancem softwarovým inženýrem Alexem Khatilovem. Tesla jej vinní z pokusu o krádež obchodního tajemství a porušení smlouvy. Jedná se o jednu z mnoha žalob, které Tesla na své bývalé zaměstnance podává.

Podle Tesly se jí Khatilov pokusil výrazně poškodit, když překopíroval část souborů z úložiště WARP, který Tesla využívala pro automatizaci a zefektivnění obchodních procesů zahrnujících prodej a výrobu automobilů, na vlastní účet Dropbox.

Khatilov byl najat, aby pomohl týmu Tesla Quality Assurance vytvořit software, který by mohl automatizovat úkoly nebo obchodní procesy týkající se životního prostředí, zdraví a bezpečnosti. Zajímavostí je, že se na svém místě příliš dlouho „neohřál“. Pro Teslu začal pracovat 28. prosince a téměř okamžitě po svém nástupu začal nahrávat soubory a programové skripty na soukromé úložiště.

Tato data mohla být potencionálně využita proti zájmům Tesly. Mohla totiž pomoci konkurentům odhalit, které ze svých systémů považuje Tesla za klíčové pro automatizaci a jakým způsobem jsou do výroby zařazovány klíčové inovace.

K samotným systémům má v rámci struktury Tesly přístup pouze 40 zaměstnanců z celkového počtu 50 000. Společnost odhaduje, že do vývoje tohoto systému vložila přibližně „200 člověkolet“ práce.

Zdroj: cnbc.com