Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Test akčních kamer střední třídy se stabilizací obrazu

Blíží se léto, období cest, dovolených a výletů. A prožité okamžiky je třeba zaznamenat, aby bylo i v zimě na co vzpomínat a co ukazovat rodině a přátelům. V redakci jsme se tedy rozhodli udělat velký test tří akčních kamer spadajících do střední třídy, které v sobě kombinují cenovou dostupnost, kompaktnost a množství šikovných funkcí. Důležitým prvkem pro nás přitom byla stabilizace. Na námi vybrané kamery jsme se podívali z několika hledisek, jimž jsou věnované jednotlivé části tohoto článku.

  1. Kvalita videa a stabilizace
  2. Rozměry, ovládací prvky
  3. Funkce, výdrž baterie a příslušenství
  4. Výsledky
Jak jsme vybírali kamery?

Klíčovým hlediskem pro to, jaké kamery vybereme do našeho testu, byla především cena. Rozhodli jsme se zvolit kamery střední třídy s cenou pohybující se okolo 5 000 korun. Do našeho finálního výběru se dostaly tyto tři produkty: GoPro HERO7 White, LAMAX X9.1 a Vega 6 od společnosti Niceboy Vega 6.

Kvalita videa a stabilizace

Asi nejzásadnějším parametrem při posuzování možností akčních kamer je kvalita videa, kterou dokáží zaznamenat a proto jsme se rozhodli zařadit jako první. V této kategorii jasně zaostává nejdražší účastník našeho testu, kamera GoPro 7 White. Ta dokáže zaznamenat obraz ve Full HD rozlišení se snímkovou frekvencí 60 fps. Zbývající dvě kamery mají v tomto ohledu jasně navrch. Obě dokáží zaznamenávat maximální kvalitu videa 4K při 30 fps nebo Full HD při 60 fps.

To se projevuje také při natáčení populárních zpomalených videí. Vzhledem k maximální snímkové frekvenci 60 fps je pro tento způsob záznamu kamera GoPro 7 White nevhodná. Zbývající dvě kamery nabízejí maximální snímkovou frekvenci 120 fps, což je přeci jen o třídu lepší, ačkoliv ani ty se nemohou špičkovým kamerám s 240 fps rovnat. Je nutné mít na paměti, že se pohybujeme v intencích střední třídy.

Nepatrný rozdíl je také v kvalitě pořízených fotografií. GoPro 7 v tomto směru nabídne 10megapixelové fotografie, zatímco Vega 6 i LAMAX X9.1 pracují s 12 megapixely. Funkce fotografie však není to, co by v našem testu bylo zásadní.

Důležitým aspektem při našich testech byla také stabilizace videa, která je po jeho kvalitě druhou klíčovou funkcí. Stabilizaci garantují všechny tři kamery v našem testu, avšak jak ukázal praktický test rozdíl je v jejich kvalitě. Nejhůře v tomto ohledu dopadla kamera Vega 6, která měla obraz znatelně rozklepanější než její dvě soupeřky. Velmi dobrou stabilizaci oproti tomu ukázaly kamery LAMAX X9.1 a GoPro7 White. Na výsledky se můžete podívat v přiložených videích.

Rozměry, ovládací prvky

První, na co jsme se v našem testu zaměřili, je vzhled a velikost jednotlivých kamer. Začněme u kamery GoPro 7 White. Ta je ze všech kamer nejmenší, ale zároveň také nejtěžší. Svou váhou 117 gramů své dvě konkurentky téměř dvojnásobně převyšuje. Na rozdíl od svých konkurentů je GoPro 7 White vodotěsná sama o sobě a není nutné ji při natáčení pod vodou dávat do speciálního pouzdra.

Hlavním ovládacím prvkem této kamery je dotykový displej. Tento přístup si jistě najde své příznivce i odpůrce. Ovládání kamery je díky němu do jisté míry intuitivnější a pohodlnější. Na druhou stranu vyžaduje nutnost sundat v zimě rukavice a problém může občas nastat při ovládání pod vodou. Akční kamerky přitom nemají tak velké množství funkcí a možností, že by bezpodmínečně vyžadovaly dotykové ovládání.

Kamera LAMAX X9.1. je z celé čtveřice nejhranatější. Její designéři zvolili při její konstrukci šedivou barvu. Co jsme trochu postrádali, byla notifikační dioda na přední straně. Při točení nebo fotografování selfies režimu nebo při využití samospouště tedy nemá uživatel kontrolu nad tím, co zařízení právě dělá. Nevýhodou je také absence krytu slotu karet a zdířek pro připojení kabelů microUSB a HDMI. V prašnějším prostředí je tak nutné mít kameru v rámečku nebo v podvodním pouzdru.

Kamera VEGA 6 je vyvedená v černé barvě. Její rozměry jsou nepatrně větší než u ostatních, ale rozdíl není nikterak zásadní. Její tvůrci pro ni zvolili o něco kulatější tvary. Stejně jako LAMAX X9.1 není ani Vega 6 sama o sobě voděodolná a je nutné ji pro natáčení pod vodou mít ve speciálním voděodolném pouzdře.

Ovládání dvou naposledy zmíněných kamer je téměř totožné a využívá čtyř tlačítek, z nichž jedno slouží k potvrzení volby, druhé umožňuje návrat v menu o úroveň zpět a dvě zbývající jsou šipky, které slouží k výběru konkrétní volby. Rozmístění ovládacích prvků je u obou kamer shodné a výhodou je, že je díky speciální konstrukci vodotěsných pouzder lze ovládat i pod vodou.

Funkce, výdrž baterie a příslušenství

Kromě základních funkcí, jako je pořizování videa a fotografií, kterým jsme se věnovali ve speciální kapitole, mají všechny testované kamery některé funkce navíc. Pojďme si je nyní projít. Všechny kamery mají nahrávání ve smyčce, takže je možné je využít pro sledování jízdy v autě.

GoPro 7 White nabízí navíc ovládání hlasem a také detekci tváří. LAMAX X9.1 a Vega 6 oproti tomu podporují možnost širokoúhlého snímání. Zajímavou variantou snímání je také režim časosběru, kdy kamera, umístěná na stativu nebo na jiném stabilním místě, v konkrétních časových úsecích pořizuje fotografie a následně je ukládá do videa.

Důležitým aspektem akčních kamer je výdrž baterie. Zde se svými možnostmi jednotlivé kamery poměrně výrazně liší. Nejdéle vydržela na jedno nabití pracovat kamera GoPro 7 White, která má ze všech kamer největší kapacitu vestavěného akumulátoru. Její nevýhodou však je, že baterie je přímo vestavěná v kameře, takže ji nejde vyměnit za jinou nabitou. V případě delšího používání je tak nutné s sebou mít nabitou powerbanku nebo jiný externí zdroj. Důležité je také uvést, že GoPro 7 White má jako jediná port USB-C.

Kamery LAMAX X9.1 a Vega 6 mají, pokud mluvíme o zdroji energie, shodnou konstrukci. Je jím akumulátor umístěný pod dvířky na spodní straně kamery. Ten lze kdykoliv vyměnit za nový plně nabitý, díky čemuž je možné využívat kamery mnohem déle. Oba tyto modely se přes stejnou konstrukci i typ baterie liší spotřebou. Zatímco při našich testech se akumulátor Vegy 6 vybil po hodině a deseti minutách, LAMAX X9.1 natáčel ještě dalších dvacet minut. Ve spotřebě obou zařízení je tedy velký rozdíl ve prospěch LAMAXu X9.1

Pro někoho může být důležitým aspektem při výběru té správné kamery také příslušenství, které se v balení nachází. V tomto směru je na tom nejhůře GoPro 7 White, která má v balení minimální přidaný obsah. Naopak Vega 6 i LAMAX X9.1 nabídnou celou řadu držáků a přesek, které umožní upnutí kamery na všechna možná místa od klasického stativu až po helmu na kolo nebo lyže. LAMAX X9.1 nabídne navíc přímo v balení náhradní akumulátor, což je příslušenství, které se opravdu hodí.

Dvě naposledy zmíněné kamery mají také šikovný dálkový ovladač, který lze připnout na zápěstí jako hodinky. Díky němu lze natáčet a fotografovat, aniž by uživatel musel mít ke kameře přímý přístup. U kamery GoPro 7 White tuto funkci do jisté míry nahrazuje hlasové ovládání.

Výsledky:

Třetí místo obsadila kamerka Vega 6 od společnosti NiceBoy. S vítěznou kamerou jsou si velice podobné svými parametry, přesto se nám podařilo objevit několik podstatných rozdílů. Tato kamera má ze všech testovaných nejhorší stabilizaci, má slabší výdrž a také o jednu baterii chudší příslušenství než vítěz. Rovněž má viditelně nižší kvalitu videa to jak za dobrých tak horších světelných podmínek. V současnosti je tržní cena tohoto zařízení 3 990 Kč.

Na druhém místě se umístila nejdražší kamera našeho výběru GoPro 7 White. U této kamery si zákazník připlatí především za značku. Kamerka má velmi dobré provedení a řadu kladů, je vodotěsná sama o sobě, nabízí pokročilé funkce jako hlasové ovládání nebo dotykový displej. Bohužel kvalitou videa je o stupeň níže než zbylé dvě konkurentky. Její nevýhodou je také fakt, že neumožňuje výměnu baterie a uživatel se tak musí spoléhat na powerbanku nebo jiný externí zdroj energie. Cena GoPro 7 White je v současnosti 5 999 Kč.

Vítězem našeho testu se stala akční kamera LAMAX X9.1. Ta si naši přízeň získala především kvalitním videem a velmi dobrou stabilizací, jež jsou doplněny množstvím zajímavých funkcí a bohatým příslušenstvím, které každý majitel ocení. Zároveň nás také zaujal fakt, že v současnosti je tato kamera ze všech námi testovaných produktů nejlevnější. Cena této kamery je 3 690 Kč.

Parametry

LAMAX X9.1.

GoPro 7 White

NiceBoy Vega 6

Maximální kvalita videa:

4K/32 fps, max 120 fps

FullHD/32 fps, max 60 fps.

4K/32 fps, max 120 fps

Výsledek praktického testu kvality videa:

1. místo

3. místo

2. místo

Výsledek praktického testu stabilizace:

1.- 2. místo

1.- 2. místo

3. Místo

Výdrž na jednu baterii:

1h 30 min (2. místo/ možnost výměny akumulátorů)

1h 45 min (1. místo)

1h 10 min (3. místo/ možnost výměny akumulátorů)

Příslušenství:

1. – 2. místo (jeden akumulátor v balení navíc)

3. místo

1. – 2. místo (selfie tyč jako dárek od výrobce)

Celkové pořadí:

1. místo

2. místo

3. místo

Srovnávací videa: