Test ukázal, že automobily Tesla uchovávají velké množství dat, některá z nich jsou relativně snadno dostupná

Součástí výbavy elektromobilů je velké množství různých systémů, které mohou uživatelům zpříjemnit život a umožnit pohodlnější cestování. Řadě z nich poskytuje uživatel pro jejich provoz svá data a jak se zdá, ne vždy jsou dokonale zabezpečena.

Dvojice odborníků na počítačovou bezpečnost, kteří se sami označují jako bílí hackeři se to rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži. Na konci roku si koupili z druhé ruky elektromobil Tesla Model 3 a rozhodli se podívat, co vše se dozvědí o bývalých majitelích. Poměrně lehce se jim podařilo prolomit bezpečnost hlavního počítače automobilu a následně zjistili, že v systému jsou uložená nezašifrovaná data z nejméně sedmnácti zařízení. Předchozím majitelem auta byla velká stavební společnost a auto využívalo více jejích zaměstnanců, z toho plyne poměrně vysoký počet přidaných zařízení.

V systému automobilu bylo uloženo jedenáct telefonních seznamů, s telefonními čísly, emaily i položkami v kalendáři. Výzkumníkům se také podařilo lokalizovat 73 míst, která byla jako poslední zadána do navigace. Dále byl v systému uložený také záběr z jedné z kamer.

Podobné problémy nemá jen Tesla. V loňském roce se médiím ozval bývalý majitel hybridu Volkswagen Jetta, s tím, že tři měsíce po prodeji vozu má stále přístup k jejím systémům, a to včetně aktuální polohy nebo zámkům. Prodej a převod vozidla na nového majitele přitom proběhl přesně tak, jak měl.

Odborníci varují, že největším problémem osobních dat by mohly představovat půjčovny automobilů, kde se uživatelé střídají opravdu často. Je nutné, aby se automobilky vyvíjející systémy pro tyto vozy na bezpečnost dat zaměřily.

Zdroj: cnbc.com