Foto použito se souhlasem NASA

Testovací let rakety Boeing Starliner se opozdí, dočkáme se ho nejdříve příští rok

Agentura NASA oficiálně odložila Orbital Flight-Test 2 na příští rok. Důvodem jsou pokračující práce na řešení problému izolačního ventilu systému přívodu kyslíku. Dle možností oficiálních startovacích oken se start uskuteční v první polovině roku 2022. Dle oficiálního blogového příspěvku určí přesnější termín připravenost systémů a také volná startovací pozice na některém z kosmodromů.

Steve Stitch, manažer programu Commercial Crew Program NASA, dodal, že jde o „složitý problém“ v části zařízení, které je téměř nedostupné. Je tedy nutné pracovat se skenovacími metodami a dodržovat přesně stanovené postupy.

Boeing’s Starliner je jedním ze dvou zařízení určených k přepravě cestujících na ISS a zpět v rámci programu Commercial Crew Program NASA. Tím druhým je pak SpaceX’s Crew Dragon. NASA v podmínkách spolupráce žádá, aby provozovatelé těchto vesmírných lodí provedli před jejich zařazením do programu dva zkušební lety. Jeden bez posádky a po něm následující posádkový let. Starliner dosud provedl pouze jeden let bez posádky, avšak svého cíle – mezinárodní stanice ISS – kvůli problémům se softwarem nedosáhl.

Další vzlet Starlineru byl plánovaný na léto letošního roku, avšak jen několik hodin před tím byl start zrušen kvůli problémům se systémem zásobování motoru kyslíkem. Na začátku října pak NASA oznámila oficiální změnu programu a dvojici astronautů, jež měla původně letět na palubě Starlineru vynese do vesmíru Crew Dragon.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.