TikTok je kvůli způsobu zacházení s osobními daty dětí opět vyšetřován, tentokrát ve Velké Británii

Oblíbená aplikace na vytváření a sdílení krátkých videí a videoklipů TikTok od čínské společnosti Bytedance čelí kvůli tomu, jak zachází s osobními daty dětí, vyšetřování ze strany britských úřadů. Zpráva přichází jen několik měsíců poté, kdy americký vládní úřad FTC (Federal Trade Commission) společnosti za porušení zákona na ochranu soukromí dětí vyměřil rekordní pokutu ve výši 5,7 mil. dolarů.

Britské úřady, konkrétně vládní úřad na ochranu osobních údajů ICO (Information Commissioner’s Office), začal aplikaci vyšetřovat již v únoru, bezprostředně po ukončení vyšetřování v USA. Parlamentnímu výboru to sdělila komisařka úřadu Elizabeth Denhamová.

Komisařka kromě vyjádření obav ohledně způsobu, jak aplikace sbírá osobní údaje, uvedla, že existují obavy týkající se jejího otevřeného systému na zasílání zpráv, jenž umožňuje jakémukoli dospělému posílat zprávu jakémukoli dítěti. Podle ní společnost pravděpodobně porušuje nařízení EU GDPR, které vyžaduje, aby „firmy poskytovaly odlišné služby dětem a odlišné nástroje na ochranu jejich soukromí“.

Pokud ICO shledá, že aplikace zákon GDPR skutečně porušuje, společnosti hrozí pokuta až do výše 17,9 milionů liber, nebo čtyř procent jejích tržeb, pokud by překračovaly maximální výši pokuty.

Společnost v prohlášení uvedla, že „spolupracuje s organizacemi jako ICO, aby poskytla relevantní informace o svém produktu a podpořila jejich práci. Zajištění zásad na ochranu dat je pro TikTok nejvyšší prioritou“.

 

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.