Zdroj: wikimedia.org

TikTok přiznal, že jeho zaměstnanci získali přístup k údajům amerických uživatelů

Společnost ByteDance, mateřská společnost sociální sítě TikTok, přiznala, že někteří z jejích zaměstnanců (z nichž někteří sídlili v Číně) neoprávněně přistupovali k údajům amerických uživatelů TikToku, mezi nimiž byli i dva novináři.

Generální ředitel společnosti TikTok Shou Chew údajně přiznal překročení pravomocí v memorandu zaslaném zaměstnancům. Tato odhalení přitom následovalo po několikaměsíčním interním vyšetřování ve společnosti, které bylo podníceno časopisem Forbes z počátku tohoto roku, podle něhož společnost plánovala využít aplikaci TikTok ke sledování polohy některých amerických uživatelů.

Při současném vyšetřování ByteDance bylo zjištěno, že několik zaměstnanců získalo přístup k ID adresám a dalším osobním údajům dvojice reportérů plátků BuzzFeed News a Financial Times a neznámého počtu amerických uživatelů.

Sama společnost ByteDance se k celé věci postavila striktně odmítavě, odsoudila chování zaměstnanců a ihned všechny čtyři propustila. Dva z těchto zaměstnanců údajně sídlili v Číně, zatímco zbylí dva v USA.

Zjištění přicházejí zhruba půl roku po zprávě BuzzFeed News, která citovala uniklé zvukové záznamy ze schůzek společnosti TikTok, které údajně potvrzují, že k údajům amerických uživatelů bylo opakovaně přistupováno z Číny. Tato zpráva tvrdila, že inženýři měli přístup k údajům amerických uživatelů po dobu pěti měsíců mezi zářím 2021 a lednem 2022.

Američtí zákonodárci, kteří se chystají omezit přístup společnosti TikTok, se nastalé situace velmi pravděpodobně chopí a využijí ji ve prospěch nové legislativy. V současné době je přitom na stole dokonce nový návrh zákona, který by v případě schválení fakticky zakázal TikToku působit v USA. Konkrétně by návrh zákona vyzval prezidenta Joea Bidena, aby zablokoval všechny americké transakce s TikTokem a ByteDance, s čímž již koketoval bývalý prezident Donald Trump, a to kvůli tvrzení, že ByteDance shromažďuje data amerických uživatelů, což představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Zdroj: gizmodo.com