Zdroj: pixabay.com

TikTok zřejmě v USA zůstane v současném stavu. Podle vlády USA o tom rozhodl soud

Společnost TikTok během tohoto týdne zveřejnila veřejnou stížnost proti postupu americké vlády. Ministerstvo obchodu totiž se společností přestalo komunikovat a jím stanovený termín plánovaného předání TikToku do rukou amerických společností se blížil.

Nyní se však zdá, že se situace otáčí o 180°. Americké ministerstvo obchodu podle informací Wall Street Journal vydalo zprávu, že nebude po TitToku, respektive jeho mateřské společnosti ByteDance, vymáhat prodej amerického podílu. Důvodem je rozhodnutí soudu ve státě Pensylvánie, který se celou situací zabýval. Dle jeho nálezu překročilo v rozhodnutí a jeho formě Ministerstvo obchodu své pravomoci. Jde konkrétně o možnost zákazu obchodních transakcí na platformě TikTok.

Soud rozhodl o ochraně serveru TikTok na základě toho, že „Krátká videa vytvořená a sdílená na TikToku jsou expresivní a informativní a svou podstatou jsou analogická s filmy, uměleckými díly, fotografiemi a zpravodajskými kanály. Ty jsou výslovně chráněné podle zákona o mimořádných ekonomických silách.

Vládní výbor stanovil, že do 12. listopadu, tedy včerejšího dne, se musí TikTok zbavit jakéhokoli hmotného nebo nehmotného majetku souvisejícího s provozem jeho služeb ve Spojených státech. ByteDance tedy jednala na prodeji a nakonec se rozhodla pro spolupráci se společnostmi Oracle a Wallmart. O provozování sociální sítě, která je populární především mezi nejmladšími uživateli byl v USA velký zájem.

Jestli za současného poněkud zmateného stavu k prodeji opravdu dojde (případně kdy), není jisté. Není příliš pravděpodobné, že by se ByteDance zbavoval přístupu na velký americký trh dobrovolně.

Zdroj: wsj.com