Foto: unsplash

Tim Cook varuje před nedostatkem čipů, ve druhé polovině roku může ovlivnit produkci Applu

Nedostatek počítačových čipů a tím způsobený útlum produkce elektroniky je velkým tématem současnosti. Tento problém zřejmě postihne téměř všechny velké hráče na trhu. Tento týden varoval před možným nedostatkem i Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple. Otázce na toto nepříjemné téma čelil během konference s investory, která souvisela s odhalením čtvrtletních hospodářských výsledků Applu. Ty zatím nedostatkem čipů ovlivněny nebyly.

Apple je (stejně jako většina ostatních technologických společností) závislá na dodávkách čipů od externích dodavatelů. Ačkoliv se jedná o čip přímo z dílny Applu, jeho designéři a vývojáři jej pouze vyvinuli a samotný polovodičový produkt je vytvořen v polovodičových slévárnách externích dodavatelů.

Cook možný blížící se problém popsal takto: „Očekáváme, že budeme mít omezenou nabídku, nikoli omezenou poptávku.“. Dodává, že podle výpočtů analytiků se nedostatek může dotknout především produktů iPad a Mac. Vše podle Cooka záleží také na konkurenci a na aktuální situaci, která nastane. Cook garantoval, že Apple udělá vše pro to, aby dopad krize na zákazníky byl co nejmenší.

Současnou čipovou krizi zapříčinil souběh několika faktorů. Po čipech je obrovská poptávka, protože o ně začaly mít v rekordní míře zájem například automobilky, které vyvíjejí chytré automobily. K tomu je třeba započítat nástup 5G sítí a postupný přechod mnoha zařízení na tuto technologii. Nepřímo současnou krizi způsobila i pandemie. Ta na počátku způsobila rozkolísání objednávek a také byla důvodem, proč mnoho lidí kupovalo novou elektroniku.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.