Titanová lebka vytištěná na 3D tiskárně pomáhá jezevčíkovi v boji s rakovinou

16Speciální implantáty vytvořené na míru z různých materiálů budou v budoucnu pomáhat ulehčovat život pacientům nebo jej přímo zachraňovat. Podobné metody by se mohly prosadit nejen v lidské, ale také ve veterinární medicíně.

Své o tom ví devítiletý jezevčík Patches z Williamsportu v Pensylvánii. Ten se ocitl v přímém ohrožení života, když za pouhých několik měsíců přišel o část lebky, kterou mu zničilo mimořádně agresivní rakovinné bujení. Horní část mozku tak prakticky nebyla krytá a pro Patchese mohl být fatální jakýkoliv náraz do hlavy.

Pomohl až zásah lékařského týmu pod vedením Michellea Oblaka. Bylo rozhodnuto, že nádor bude i s velké části lebeční kosti odstraněn a kost bude nahrazena speciální titanovou vložkou, která bude vytisknuta přesně na míru. Lékaři nejdříve udělali přesný 3D model Patchesovi lebky, na který promítli aktuální stav rakovinové invaze. Podle plánového zákroku potom vytiskly speciální implantát, který tvořil téměř 70 procent horní části lebky, a vytvořili z něj ochranu pro mozek.

Jedná se o nejrozsáhlejší zákrok tohoto typu, který byl v oblasti veterinární medicíny doposud realizován. Klíčovým je při něm především 3D tisk, díky kterému lze dosáhnout vytvoření velmi přesného implantátu, který je navíc levnější a přesnější než ty, jež byly používány doposud s využitím konvenčních metod.

Patches vyvázl z operace s velkou jizvou a křivým uchem, což je však malá daň za to, že se jej podařilo zachránit. Necelý týden po operaci Patches ochrnul na zadní nohy, a však podle lékařů to nemělo nic společného s operací.

Zdroj: gizmodo.com