Foto: Warhammer

To nejlepší ze hry Warhammer 40 K

Warhammer 40.000 (také Warhammer 40k, WH40K či W40K) je legendární válečná stolní hra z roku 1987. Obrovská popularita této hry měla za následek, že svět Warhammeru pronikl i do řady dalších oblastí – v průběhu let vznikly doplňkové karetní hry, počítačové hry, knihy, komiksy, film a mnoho dalšího.

Původní Warhammer 40.000 je ale stolní válečnou hrou, jejíž děj je zasazen do budoucnosti čtyřicátého prvního tisíciletí, nepřekvapí proto, že hra obsahuje velké množství sci-fi a fantasy prvků. I přesto je ale současnému hráči blízká, její tvůrci vybrali řadu historických událostí z lidské historie a zakomponovali je do herního světa. Svět Warhammeru 40.000 proto můžeme chápat také jako jednu z nejdrsnějších vizí budoucnosti, která lidstvo čeká.

Hra je po desetiletí oblíbená nejen pro svůj nesmírně bohatý a zajímavý historický koncept, stolní verze hry totiž zahrnuje detailní warhammer figurky, které hráči sbírají, lepí a vlastnoručně malují. Tuto práci lze pochopitelně pojmout velmi kreativně. Právě z těchto figurek poté hráči skládají vlastní armádu, s níž vyrážejí proti soupeři. Figurky zahrnují nejen vojáky, ale také řadu monster, válečných vozidel apod. Nutno přitom říci, že svět Warhammeru je nesmírně barvitý a obsahuje řadu ras, kultur a nejrůznějších bytostí i monster. Jejich chování a samotná hra se řídí podle edice pravidel a kodexů (těchto pravidel v průběhu let vyšla celá řada a je na hráčích, která z nich si zvolí).

Každá armádní jednotka má přiřazena určitý počet bodů (podle typu figurek). Hráči přitom mají k dispozici vždy přibližně stejný počet jednotek, které umístí na bitevní stůl, na němž je položená mapa s terénem (lze ji zakoupit nebo vyrobit). Hráči si poté zvolí scénář, podle něhož budou postupovat. Ten může obsahovat velmi jednoduché příběhy, ale i složité bitvy zahrnující mnoho variabilních výsledků.

Figurky hráči posouvají po stole, přičemž vzdálenost mezi nimi hraje důležitou roli při hodnocení výsledku boje. Jde o tahovou hru, dílčí výsledky určují tabulky a hody kostkou. Velkou výhodou Warhammeru je neskutečná variabilita – hra může trvat půl hodiny, ale i několik dní. Některé herny či hobby prodejny dokonce pořádají oficiální turnaje v této hře.

Warhammer 40.000 by rozhodně neměl uniknout pozornosti žádného vášnivého hráče stolních her. Pokud si chcete na chvíli odpočinout od videoher, rozhodně jde o výbornou alternativu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.