Foto: Wikimedia

Tom Cruise se možná stane prvním civilistou, který vystoupí do volného vesmíru

Tom Cruise se připravuje na natáčení nového filmu, v rámci nějž by se měl podívat i do volného kosmického prostoru mimo Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), která obíhá kolem Země ve výšce 408 km. Tato hollywoodská hvězda je totiž známá tím, že si své kaskadérské kousky provádí sama a ani výstup do vesmíru nebude výjimkou. Stane se tak pravděpodobně prvním civilistou, který se do volného vesmírného prostoru podívá.

V nedávném rozhovoru pro BBC předsedkyně představenstva Universal Filmed Entertainment Group Donna Langleyová naznačila, že Cruise bude v rámci chystaného natáčení filmu, který se má odehrávat na palubě ISS, provádět aktivity i mimo vesmírnou stanici.

Společnost Universal je pod projektem podepsána, ačkoli je film stále ve fázi vývoje. Půjde o vůbec první film, který se bude natáčet přímo na ISS. Cruise nastoupí do rakety (pravděpodobně společnosti SpaceX) a vydá se směrem k nízké oběžné dráze Země, aby si ve filmu zahrál muže, který má za úkol zachránit Zemi. Ačkoli je zápletka poněkud neoriginální, film by mohl během natáčení zlomit hned několik rekordů.

První soukromá posádka astronautů se na ISS dostala začátkem letošního roku, druhá podobná mise je plánována na druhé čtvrtletí roku 2023 a vesmírná agentura rozeslala výzvu k předložení návrhů na další dvě mise soukromých letů na ISS, které jsou plánovány na konec roku 2023. Ani v jednom z těchto výletů do vesmíru však NASA pro civilisty neschválila výstup do volného prostoru.

Na druhou stranu zcela soukromá posádka Polaris Dawn, jejíž start je naplánován již na prosinec letošního roku, zahrnuje výstup do volného prostoru jako součást itineráře mise. Není proto jasné, zda bude mít Cruise dostatek času na to, aby tuto posádku v boji o titul prvního civilního výstupu do vesmíru předstihl, protože posádka se na cestu do vesmíru připravuje již od května.

Zdroj: gizmodo.com