Foto: se svolením Fox News

Tom Hanks vystoupil proti reklamě, která zneužila jeho deepfake

Zneužití umělé inteligence je velmi snadné. Své o tom již ví také herec Tom Hanks, který v neděli na Instagramu sdílel varování, v němž své sledující upozornil na video vytvořené umělou inteligencí, k němuž napsal, že s ním nemá nic společného. Šlo o deepfake Toma Hankse určený k propagaci zubních plánů (způsobu, jak platit za zubní ošetření) bez hercova svolení. Hanks se také otevřeně vyjádřil k problémům, které umělá inteligence přináší.

Již loni na jaře Hanks v pořadu The Adam Buxton Podcast uvedl, že umělá inteligence a deepfake představují velkou uměleckou i právní výzvu. „Zítra by mě mohl srazit autobus a bylo by po všem,“ řekl Hanks, „ale moje tvorba může pokračovat dál a dál a dál a dál a dál, jelikož by byla vytvořena pomocí AI a nic vám nenapoví, že to nejsem já.“ Hovořil také o hypotetickém scénáři, v němž by mohla být natočena celá filmová série s použitím jeho tváře, které je například 32 let (přičemž již ve zmiňované reklamě vystupuje výrazně mladší Hanks).

Využití umělé inteligence ke zobrazování tváří celebrit se již stalo velkým etickým problémem. Roadrunner: Film o Anthonym Bourdainovi vyvolal po svém uvedení vášnivou debatu poté, co vyšlo najevo, že dokument obsahuje hlasy oblíbeného kuchaře generované umělou inteligencí. A tento víkend dcera Robina Williamse, Zelda Williams, zveřejnila příspěvek na podporu boje proti umělé inteligenci a na Instagramu napsala, že na vlastní oči viděla, jak se tato technologie používá k zachycení podoby lidí, kteří nemohou dát souhlas, jako je její otec.

Hanks v dubnovém rozhovoru uvedl, že se touto problematikou zabývá již od natáčení filmu Polární expres na počátku roku 2000, v němž bylo využito hercovy CGI.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.