Zdroj: toonify.justinpinkney.com

Toonify dokáže proměnit lidskou tvář v obličej kreslené postavičky

Nástroj Toonify, který využívá neuronových sítí a umělé inteligence, dokáže lidské tváře změnit do podoby animovaných postaviček, které jako by z oka vypadly těm pixarovským.

Tento zajímavý nástroj běžní na architektuře Pix2pixHD, která pracuje s převodem obrazu na obrázek. Jak celý proces funguje? Nejdřív Well Doron Adler a Justin Pinkney, odborníci na strojové učení, spojili své síly. Adler pracoval s neuronovou sítí StyleGAN, která dokáže vygenerovat tváře osob, které nikdy neexistovaly, a také rozpozná prvky, které jsou podobné s kreslenými obličeji. Nakonec z falešné tváře dokáže vytvořit jeho alternativní kreslenou podobu.

Pinkney propojil svůj koncept s Adlerem a vytvořil proces „výměny vrstev“, který vybírá požadované vlastnosti z každého obrázku. Což znamená, že ve skutečnosti je pouze polovina struktury obrázku kreslená (ta nese základní typické rysy a strukturu tváře), zatímco druhá zachovává detaily, osvětlení a podobně.

Pokud byste však zatoužili pohlédnout sami sobě do kreslených očí, prozatím to není možné. Proces „výměny vrstev“ je totiž u reálných tváří příliš zdlouhavý a složitý. Proto si Adler vybral obrázky neexistujících osob, u nichž je proces jednodušší. Pochlubil se však i s řadou „animovaných portrétů“ slavných nebo známých osobností (jejich galerii najdete zde).

Pomocí stejné technologie lze vytvořit i opačný efekt, tj. z kreslených tváří (např. komiksových postav) vytvořit co nejpřesnější podobu člověka z masa a kostí, kterého bychom mohli potkat na ulici. Tyto změny ale nejsou tak efektivní. Každopádně jde o zajímavý nástroj, který v sobě do budoucna skrývá velký potenciál.

Zdroje: gizmodo.com, techeblog.com