Torzo ruského satelitu se může srazit s experimentální vesmírnou stanicí na oběžné dráze Země

Na oběžné dráze Země začíná být trochu těsno. Lidstvo vypouští za různými účely čím dál tím vice umělých satelitů, které mají často odlišné oběžné dráhy. Kromě funkčních satelitů je navíc na oběžné dráze poměrně velké množství vesmírného odpadu jako jsou staré nefunkční satelity, družíce nebo části raket.

A podle výpočtů zrovna dnes hrozí jedna z prvních srážek na oběžné dráze. Podle odborníků je na 5,6 procent pravděpodobné, že se v jednom bodě setká výzkumná družice Bigelow Aerospace’s Genesis II a nefunkční ruský satelit Kosmos 1300. Ačkoliv se může zdát pravděpodobnost pohybující se kolem pěti procent poměrně malá, americkým úřadům dělá starosti už kvůli tomu, že se nemusí jednat o poslední hrozící incident.

Pro srovnání na začátku září upravila Evropská kosmická agentura oběžnou dráhu svých satelitů, aby zabránila možné srážce s novými družicemi Starlink. Přesto že to znamenalo pro agenturu problém, přistoupila k tomu ačkoliv pravděpodobnost srážky byla v té chvíli byla přibližně 1:10 000.

Problém současné situace je, že ani družici Bigelow Aerospace’s Genesis II ani ruský satelit neleze ovládat. V případě kolize by navíc hrozilo rozbití obou zařízení a vytvoření nebezpečného pole vesmírného odpadu, které by mohlo být komplikací pro ostatní družice na stejné letové hladině.

To že obě situace nastaly krátce po sobě není náhoda a s přibývajícími satelity a družicemi na oběžné dráze hrozí, že vesmírné agentury budou podobné nepříjemnosti řešit čím dál častěji. Někteří skeptikové dokonce tvrdí, že svou aktivitou může lidstvo znečistit oběžnou dráhu do té míry, že nebude možné bezpečně létat raketami.

Zdroj: cnet.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.