Foto: se svolením Axiom Space

Toto je skafandr, který budou mít astronauti mise Artemis III na Měsíci

NASA a společnost Axiom Space jsou konečně připraveny ukázat, co budou mít astronauti na sobě za obleky, až se projdou po Měsíci. Společnosti představily prototyp skafandru, který budou posádky používat při měsíčních procházkách v blízkosti jižního pólu Měsíce. Jak bylo slíbeno, design má být přizpůsoben různým typům postav, včetně dámských. Je také pružnější než minulé skafandry a obsahuje pokročilé nástroje zaměřené na průzkum.

Mise Artemis III, která je v současné době naplánována na prosinec 2025, představuje první přistání s posádkou na Měsíci od přistání Apolla 17 v roce 1972. Posádka rakety Space Lunch System je složena z první ženy, která se projde po Měsíci, a také první osobu jiné barvy pleti. Dva členové posádky, kteří se dostanou na povrch Měsíce, zde pobydou necelý týden a uskuteční až čtyři expedice, které budou zahrnovat výpravy roverů a sběr vzorků ledu. Další dva členové posádky zůstanou na palubě modulu Orion, který posádku po návratu z expedice vyzvedne pomocí lodi SpaceX.

Tento skafandr není jediný, který NASA nutně použije. O zakázky, které by zvládly budoucí přistání na Měsíci a aktivity na Mezinárodní vesmírné stanici, se ucházejí i další dodavatelé. Tento oblek však může být tím nejznámějším – bude to ten, který pomůže NASA zapsat se do historie.

Zdroj: endgadget.com