Toyota a Mazda zakládají novou společnost na výrobu elektrických aut

Automobilky Toyota, Mazda a firma Denso společnost zakládají novou společnost, která se bude zaměřovat na vývoj a výrobu elektromobilů. Společnost se jmenuje EV Common Architecture Spirit Co Ltd.

Hlavním „motorem“ nově vzniklého uskupení bude Toyota, jež bude ve společnosti držet 90 % akcií, zatímco Mazda a Denso po 5 %. Všichni aktéři se budou soustředit na výrobu, výzkum, vývoj a tvorbu strategií v tomto perspektivním segmentu automobilového průmyslu. Vozidla zde vyrobená budou využívat modulární architekturu Toyoty, kterou již nyní využívá japonský výrobce aut v modelech Prius nebo Camry 2018.

Společnost bude vyrábět vozy všech velikostí, od malých aut po SUV. Toyota byla po více než dvě desetiletí průkopníkem hybridních vozidel, nicméně v poslední době se i menší světové automobilky hlásí k trendu výroby plně elektrických vozidel a jedna z největších světových automobilek tomu musela přizpůsobit své plány. Její hybridní vůz Prius Prime má dojezd pouhých 35 km, což je zhruba polovina vzdálenosti, kterou ujede na elektrickou baterii druhá generace hybridního Chevroletu Volt.

I Mazda má co dohánět. Zatím se spoléhala na nízkoemisní spalovací motory s názvem SkyActiv-X, které mají být úsporné jako diesel s menším zatížením pro životní prostředí. Automobilka se dříve vyjádřila, že chce začít prodávat elektrická vozidla „nějakého druhu“ v roce 2019. Nová platforma by tedy měla pomoci oběma předním výrobcům aut dohnat, co v minulosti v tomto segmentu zameškali, píše web theverge.com.

 

Zdroj: theverge.com, pressroom.toyota.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.