Toyota plánuje do několika let nabídnout přes 10 modelů elektrických aut

Automobilka Toyota má v plánu začátkem nového desetiletí nabídnout více než 10 modelů elektrických vozů. Nové elektromobily začne dodávat nejprve na čínský trh.

Následovat má Evropa, Japonsko, USA a další. Do 2025 má být každé vozidlo od Toyoty (včetně řady Lexus) buď „čistým“ elektromobilem nebo hybridem, případně má jezdit na vodík. Do roku 2030 chce japonský automobilový gigant prodat milion vozů s nulovými emisemi, tj. elektromobily a modely na vodík, a zároveň má v plánu do stejného data prodat kolem 5,5 mil. hybridních vozidel.

Co může znít jako ambiciózní plán, je ve skutečnosti spíše skromné očekávání. Např. automobilka Ford se nechala nedávno slyšet, že do roku 2020 chce, aby alespoň 10 % všech prodejů vozů tvořily pouze elektromobily. Další velký americký výrobce aut General Motors zase předpokládá, že do roku 2023 na trh dodá 20 elektrických vozidel. Pak je zde i jiný velký hráč, společnost Tesla, která přes momentální potíže s výrobou  od srpna registruje již půl milionu objednávek jen na elektrický sedan Model 3.

Nicméně s Toyotou je třeba do budoucna také počítat, protože je na poli elektrifikace aut průkopníkem. Před pěti lety automobilka např. uvedla na trh první model plug-in hybridu na světě Prius PHV a letos představila jeho druhou generaci s větším dojezdem. Před třemi lety začala jako první na světě masově vyrábět dnes na západních trzích populární vodíková auta Toyota Mirai.

V současnosti se díky svým aktivitám v tomto segmentu může pochlubit, že globálně prodala již více než 11 milionů elektrifikovaných vozidel.

 

Zdroj: endgadget.com, newsroom.toyota.co.jp